Cuma, Mart 28, 2008

Çocuk Yetiştirmek

HAYAT BİR ÇOCUĞA NASIL ANLATILMALI?
Aylin Kotil, Cumhuriyet Gazetesi

Arkadaşımın kızı bir yaşına gelmişti, 'Sen eğitimcisin, neler öğretmem gerekiyor, bazen kendimi çok çaresiz hissediyorum' dedi. Sorusu kolaydı ama yanıtı zordu, akıl vermesi basitti ama uygulaması karmaşıktı, anlatmaya başladım:
Annelik uzun zaman alan ve günün yirmi dört saati devam eden adı 'insan yetiştirmek' olan bir iş. Bir kere bilmelisin ki, zaman alacak. Neye zaman harcarsan onun karşılığını alırsın. İşine zaman harcarsan işinden, eşine zaman harcarsan eşinden, çocuğuna zaman ayırırsan da ondan karşılığını alırsın.Yapabiliyorsan gözyaşlarını tutmamasını öğret, acı çekmeden olgunlaşamayacağını...

Kıskanmamayı öğret ona, arkadaşının başarısından mutlu olmayı, birlikte sevinçleri paylaşmayı, içinden 'neden ben değil de o?' demeden...

Kazanmaktan mutluluk duyup içine sindirmeyi, ama aynı zamanda kaybetmeyi öğrenmesini. Çünkü bir adım sonrasında görünüşte galip olanları gösterecek hayat ona. Her şeyin bir sonu olduğunu öğret. Sahip olduğu bütün değerlerin bir gün keyif vermeyebileceğini, kazanılan ve harcananın bir sonu olduğunu.

Gidilen yerlerin zamanla bıkkınlık verebileceğini, her şeyi tüketebileceğini, tüketemeyeceği tek şeyin bilgi olduğunu öğret.
Kitaplardan keyif almasını.
Ders çalışmak istemiyorsa zorlanmamasını , ama okumayı sevmesini öğret ona. Elbet er ya da geç alacaksın biliyorum, ama mümkün olduğunca geç al ona bilgisayarı.Ona kendisi ile kalacağı sakin zamanlar ver, sıkılmayı öğret ona,sıkılıp ta kendini yönlendirmeyi bulmasını.

Doğaya götür onu, hayvanlardan korkmaması gerektiğini öğret. Arıların bizi sokmasından çok, nasıl bal yaptığını anlat. Doğanın kendi içindeki gizemini bulmasına yardımcı ol, yağmurdan sonraki toprak kokusundan keyif almasını sağla.
Soğuk kış gecesinde ateş yakmayı öğret, belki büyüdüğünde bir gece sevgilisine ateş yakar ve belki binlerce yıldızın altında birbirlerine sarılırlar,bunu öğretmemiş diğer sevgililerin aksine...

Şartlar çok zor olsa da yalan söylememesi gerektiğini öğret ona.Kazandığı elli milyonun piyangodan çıkan beş yüz milyardan çok daha keyifli olduğunu öğret.Alın terine saygıyı öğret ona.

Aşk acısı çekmenin hiç âşık olmamaktan daha güzel bir duygu olduğunu öğret.Kendi doğruları üzerinden kimsenin onu yargılamasına izin vermemesi gerektiğini öğret,başkalarını da kendi doğruları üzerinden yargılamamayı. ..

Bunun başkalarını dinlememek olduğunu değil, söylenenleri kendi eleğinden geçirmesi gerektiğini öğret.
Kendi fikirlerine inanmanın güzelliklerini anlat.Hayatı sorgulamayı öğret ona...

Bilginin en büyük güç olduğunu öğret.Yapabilirse bunu en büyük fiyata satmasını, ama kalbini ve ruhunu kendisine saklaması gerektiğini öğret. Haklı olduğu konuda sonuna kadar diretmesini öğret ve haklıyken dik durmasını.

Günün birinde yaptıkları değil yapmadıkları için pişmanlık duyabileceğini öğret.

Basit yaşaması gerektiğini öğret ona, çay içmekten keyif almayı...
"İstemiyorum","hayır" demeyi öğret ona, istediğinde ise "istiyorum" demeyi.

Sevdiğinde ise"seni seviyorum" diyebilmeyi öğret ona. Bir kot pantolon ve tişörtle üniversiteyi bitirmeyi öğret ona. Temiz kokmasını...

Sorgusuz sevmeyi... El yazısı ile notlar yazmayı... Lafı dolandırmamayı ...Sevdiklerinin hiçbir zaman çantada keklik olmadığını, dostluğa yatırım yapması gerektiğini, kıymetini bilmeyenlerden uzaklaşmasını öğret ona. Müziği sevmesini, sporla barışık yaşamasını.

İşlerin hiçbir zaman bitmediğini söyle ona, en yoğun zamanda bile kendine vakit ayırması gerektiğini öğret... Ama en çok da kendini sevmesini öğret... Kendini sevmezse kimsenin onu sevmeyeceğini. ..Kendine çiçek almazsa kimseden çiçek beklememesi gerektiğini.. . Kendine özenli yemekler yapıp sofralar kurmazsa kimsenin onun için yemek hazırlamayacağını...Hayatta her şeyden çok kendisinin önemli olduğunu öğret ona...

.........

Çok önceden rastlamıştım.Belki herkes gördü ama o kadar güzel ki..Paylaşmak istedim.

12 yorum:

Alphecca dedi ki...

Bende bu yaızyı çok sevmiştim Asortik :)

Ama çocuklara birşeyi öğretmen için öncelikle kendin inanmalı ve benimsemelisin diye düşünüyorum.

Asortik Krep dedi ki...

Çocuk Gibi, evet öyle ama ben okumayı çok seviyorum, her fırsatta da kitap alıp okuyorum ya da Çağıl'a da alıyorum.. Neden Çağıl kitap okumayı sevmiyor diye de düşünüyorum sık sık..
Şimdi yaşı küçük senin prensesin, biraz büyüdüğünde aslında sadece örnek olabileceğini anlıyorsun alışkanlığı kazanıp kazanmamak yine çocuğun karakterine bağlı.Yani görevimiz bunları onlara iletmek aslında benimsetmek zaten bizim yapabileceğimiz bir şey değil..Ne yazık ki bunu ancak büyüdüklerinde anlıyorsun..

Alphecca dedi ki...

Sana yürekten katılıyorum Asortik,
Onlarda kendi karakterlerine göre istediklerini özümseyip, istediklerini yok sayıyorlar ama hangisini seçeceklerini bilemeyiz ki, elimizden gelen tekşey iyi örnek olmak ve onların seçimine güvenmek :)

pınar dedi ki...

iyi ki paylaştın asortik, ben okumamıştım bu yazıyı. çok çok güzel yazılmış. bu yazıyı hiç unutmasam ve yağmuru böyle yetiştirebilsem keşke. ve keşke annem de gençliğinde bu yazıyı okumuş olsaydı da beni böyle yetiştirebilseydi.

snms dedi ki...

Bende Pinar'in dediklerini katiliyorum.Ama keske demiyorum.Cocugum yok ama birgün olursa bende böyle yetistirmek istiyorum.Bence öncelikle insanin kendi hayatiyla barsik ve mutlu olmasi gerekirki cocugunada bunu asilayabilsin.gercekten cok güzel bir yaziymis Asortikcim okumamizi sagladigin icin tesekkürler.
Sevgiler ve güzel haftalar...

ginger dedi ki...

Çok güzel bir yazı paylaşımın için çok teşekkürler.Ayrıca bir erkek kardeşim var ve öyle farklıyız ki.Aynı anne baba bizi yetiştiren ama değil kitap okumak gazete okumak bile onu sıkıyor.Bense kitap kurdu.Bende çocuğumu yazıda ki gibi yetiştirmek isterim ama dünya üzerinde açıklanamayan tek şey kişilik oluşumu.O sebepten dilerim ki iyi evlatlar yetiştirebiliriz.

uykucu dedi ki...

bende görmemiştim bu yazıyı bence sürekli görünecek bir yere asıp arada bakalım unutmayalım ,keşke burdaki herşeyi öğretebilsek başka şeye gerek yok...teşekkürler paylaştığın için..

nimetin.blogspot.com dedi ki...

ben sahsen relaks bir çocuk yetiştirmeye çalışıyorum.:))

nimet

fortuna dedi ki...

yazıyı ben yeni okudum.çok beğendim.gerçekten çocuklara ne verirseniz, onun karşılığını alırsınız.paylaştığınız için sağolun..

Asortik Krep dedi ki...

Uzun süredir ilk defa ayrı ayrı cevap yazmıyorum..Beğendiğinize sevindim :))

asliberry dedi ki...

çok güzel bir yazı.

Asortik Krep dedi ki...

Aslı, beğendiğine sevindim :)

Şaşırdım-Bunu Avrupa Yakasının Şahikası kıvamında söylüyorum..Burda gördüğüme ama çokta sevindim :)