Cumartesi, Aralık 04, 2010

bizden başka her şey orda

Görüşemediğimiz süre içerisinde çok yol katettim. Tahmin ettiğim gibi oldukça hareketli geçti haftam. Pazartesi-salı randevularımı ayarladım. Çarşamba başladım görüşmelere.. Aman Allahım biliyordum ama ben görmemiştim, nefis iki butik otel gezdim. Daha önce marinasını yazmıştım ama otelin içinde gezmemiştim. Fethiyenin belgeli ilk butik oteli. O kadar çok fotoğraf çektim ki hepsini bu yazıda kullanamam.Zaten ayrıntılı bir kere daha geçmek istiyorum zaman bulursam yoksa linkteki  harika fotolara bakın.
Bu ekolojik elbiseler Bali'den gelmiş.Siz sormadan ben söyleyeyim.En hoşlandığım kısımlardan biri buydu, buna benzer çok ayrıntı yakaladım otelde. 

Manzaralarını ve dekorasyonunu tekrar yazacağım, şimdilik bu kadar.Fethiye CHP Kadın Kollarında perşembe toplantılarına gidiyorum.Bu hafta bir misafirimiz vardı ki onu da çok beğendim. Tavrı, hali ve konuşmasıyla örnek  bir politikacı. Bu ismi ilerleyen zamanlarda daha çok duyacaksınız eminim.Şimdilik ben tanıştırayım :)  Ömer Süha Aldan.Emekli hük. savcısı. Konuk konuşmacımızdı, güzel bir toplantıydı,çok güzel şeyler anlattı. 
Sitesi de var,takip etmek isteyenler için, kafanızdaki soruları aydınlatabilecek insanlardan biri.Onu hatırlıyorum , emekli olmadan önce Fethiye' de çalışıyordu, bizde yeni gelmiştik. Görünce hatırladım.Bir resim sergisi gezdim ki FKM de  Nurdan KARAKAŞ öğretmenimizin kurs sergisi ama içim gitti.Bu sene doğum yapacağından 2. dönem olmayacak ama seneye resim kursuna gitmeyi istiyorum,özellikle bu minyatürler için.Bir yerden başlamanın zamanı gelmişti :)) 
Sergiyi özellikle daha ayrıntılı yazacağım.Çünkü resimlerin hepsi güzeldi, görmenizi istiyorum.Birde iki ayrı arkadaşım var,onları da yazmak istiyorum.

Ares üşütmüş, dün böyle koltukta oturuyordu. Ben görüntülerken bile kımıldamadı. Sonra istifra etmiş, eve giderken ZEN'de kahve içtik evinde.Bahçeli bir evi var, o güzel bahçe bile onu kendine getiremedi, sonra da acıkmış karşımda oturup  durunca kalktım.Neyseki akşam toparlandı, Uzunbey ilaç almış veterinerinden.
Keyifsiz Ares.

Çarşamba günü yoğunluktan 2. el pazarını unutmuşum.Mavikuşa uğradım,pazarda dediler. Ben gittiğimde saat dörttü. Daha sakindi ama tezgahlar duruyordu. Çok ilginç bir şeyler gözüme çarpmadı.Bu yüzden stand görüntüleri yok.Sadece Hanife'nin standından Kastamonu işi masa örtüsü  fotoğrafı var :) Mavikuşları da çektim aslında ama toplu çekeceğime hepsini ayrı ayrı çekip durmuşum :)  


Bir çocuğumuz var 17-18 yaşlarında , akülü sandalye ihtiyacı var,son çalışmam bu.Yani ona nasıl yardımcı olabileceğimizin ön çalışmalarını yapıyorum. Zehra sağolsun ucundan kıyısından beni her konuda asiste ediyor burda, geldiği için çok memnunum :))  Tekrar teşekkür ediyorum, tüm desteği için.Özellikle onun sayesinde bir ışık yandı, peşindeyim bu işin.
 Birde mimim var, en kısa zamanda deyip ancak üç yazı sonrasında cevap verebileceğim :)   Mutfakta1inci Özgen beni mimlemiş :)) 


Teşekkür ederim :) 

1. En sevdiğiniz kelime: En sevdiklerim hiçbir zaman tek değil,ben gönlü geniş biriyim birkaç kelime olabilir benim için...  Bahar,aile, sevgi,aşk,hayat.


2.En nefret ettiğiniz kelime: salak - sık kullanırım ve hoş kullanmam.Benim hakaret kelimem olduğu için sevmiyorum.
3. Ne sizi heyecanlandırır?: sevgi. 


4. Heyecanınızı ne söndürür?: Duygusuzluk. 


5. En sevdiğiniz ses: Gönül sesi. Ben bunu duymadığım insanlarla konuşamam mesela.. :) 


6. En nefret ettiğiniz ses: Klima .. araba klimasının sesi.


7.Hangi mesleği yapmak istemezsiniz? : Bilmiyorum,genelde sevdiğim şeyleri yapmayı düşünürüm,sevmediklerimi düşünmem bile.


8. Hangi doğal yeteneğe sahip olmak istersiniz? : Şarkı söylemeye yatkın bir  sesim olsun isterdim sanırım. Resim yapmak isterdim bir de güzel yazmak :)) Benim doğal yetenek işlerim bitmez... Heykel yapmak isterdim... Karikatürist olmak isterdim,iyi bir mizahçı olmak isterdim,bir de politikacı :) 

9. Kendiniz olmasaydınız kim olmak isterdiniz? : Yine kendim olmak isterdim.


10. Nerede yaşamak isterdiniz?:  İstanbul- Fethiye 11.En önemli kusurunuz nedir? : Kusursa şişmanlık :)   Başka kusurlarımda var ama ben kendimi kusurlarıyla seven biriyim :))


12. Size en fazla keyif veren kötü huyunuz nedir?: İnatçılık :) 


13. Kahramanınız kim? : Tek geçerim Atatürk :))

14. En çok kullandığınız kötü kelime: O ha oldu son zamanlarda...


15. Şu anki ruh haliniz: Özlem dolu, kafası karışık biriyim.Hoş belli de oluyordur kelimelerimden :) 

16. Hayat felsefenizi hangi slogan özetler?: Herkes kendi şansını kendisi yaratır.

17. Mutluluk rüyanız nedir? : Anlatsam olay olur :))


18. Sizce mutsuzluğun tanımı?: Ayrılık...

19. Nasıl ölmek isterdiniz? : Çok sıkıntılı olmayan bir şekilde sanırım :) 


20. Öldüğünüz zaman cennete giderseniz Allah'ın size ne söylemesini istersiniz?:Bende seni bekliyordum :) 

... ... ...
Yarın yılbaşı pazarındayım kısmet olursa.Saat 11.00 den sonra Çalış sahilinde görüşmek üzere...


Not : 1- Opera için tur var,  Antalya operası Mozart'tan ZAİDE.. İki gün ,otelde konaklamalı. Aralık  21-22 si için.İlgilenen olursa  bana mail atsın lütfen.

Bugün şarkılar  Sıla'dan.

Bugün Fethiye Kültür Merkezinde saat 14.te HES toplantısı var Eşen Çayı için.Sanırım bizim itirazlar geri dönmüş Muğla'dan. Daha ayrıntılı bilgi için orada olacağım. Şimdilik bu kadar.

ÖNEMLİ NOT :

  Haftaya AKÇEP  (Akdeniz Çevre Platformu) tarafından organize edilen  Permakültür Toplantısı var Fethiyede, Pastoral Vadide..Bir terslik olmazsa katılacağım. İzlenimlerimi de paylaşacağım :)  Sanırım toplantıya katılanlar bu çiftlikten :)


PROGRAM TASLAĞI               10-11 Aralık 2010

10 ARALIK 2010 -CUMA

===========

14:00 - 14:15 HOŞ GELDİNİZ- TANIŞMA

14 :15 - 14:30 Sunum: Biz kimiz, Permakültüre nasil basladık? (PINAR)

- Kendimiz hakkında bilgi, Bostancık’ı alma süreci- Permakültür ile tanışma ve permakültür çiftliğine geçiş.

14:30 – 15:00 Sunum: Neden Permakültüre İhtiyaç Var? Mevcut Durum, Neleri Yanliş Yaptık?

(TUGRUL)

- Bilge uygulamaların kayboluşu, monokültür uygulamalarının olumsuz sonuçları, kimyasallar, zehirler, petrolde tepe noktası sorunu, çevreyi kirleten ve kaynakları tüketen yerleşkeler, fakir ulkelerde çesitliliğe dayanan tarımın çökmesi

15:00 – 16:00 Sunum : Permakulture Giris (PINAR)- Permakültür Nedir

- Permakültürün üç etiği

- Prensipler

- Alanlar, sektör analizi

- Permakültür altbaşlıkları: toprak, gıda, orman, zararlılar ile mucadele, su, yeşil mimari, insan topluluğu tasarımı.


16:00 - 16:30 Ara

16:30 - 17:00 Sunum: Kırsalda “tarım turizmi” örneği olan Pastoral Vadi’nin hikayesi (AHMET)

Tarım turizmi; kırsalın kentsel dönüşüme uğramaması için, kentte yaşayanlar ile kırsaldakiler arasında organik bağları güçlendiren sürdürülebilir model olabilir mi.

17:00 - 18:00 Sunum: “Yavaş şehirler” sürdürülebilir yaşamın umudu! ( ………….)

18:00 - 19:00 Ara

19:00 Akşam yemeği

21:00 Film gösterimi

CUMA AKSAM FILM: GLOBAL GARDENER Part I and II veya PERMACULTURE TRIO

11 ARALIK 2010 – CUMARTESİ

==============

10:00 - 11:00 Sunum: Su Sorununa Permakültür Yaklaşımı ve Datça Özelinde Fırsatlar (TUĞRUL)

- Dunyada tatlı su kaynaklarının durumu, tarımda su kullanımı, yağmur suyunun hasad edilmesi teknikleri, gri su arıtma, Akdeniz Bölgesi icin öneriler

11:00 - 11:15 Sunum: Bostancik'ta Permakultur Uygulamalari (PINAR)

- Gezici Kümes/Paddock, Mandala yapımı

- Yukseltilmiş sebze yatakları

- Yağmur hendekleri

- Kuru Tuvalet

- Kompost

- Solucan kulesi

- net and pan

- toprak örtüleme

11:15 - 11:30 Sunum: Akdeniz Bolgesinde Permakulturun Yayginlasmasi (TUGRUL)

- Mevcut konvansiyonel sistem kullanan çiftçinin Permakültüre direnci.

- Alternatif ekolojik çiftlikler olabilir

- Şehirden yerleşenlerin permakültüre kazanılmasıNOT:

PERMAKÜLTÜR

Kısaca, herkes ve doğa için dünyayı yaşanacak, iyi bir yer haline getirmek olarak özetleyebileceğimiz permakültür yaklaşımı; dönüşüm, hayal ve şimdi’yi yaşamak, doğaya karşı değil, doğayla birlikte çalışmak, yok eden değil, üreten olmak, yardımlaşma ve paylaşım, basitlik ve yerellik ilkeleri ile tanımlanmıştır. Bizlere, etiğin her şeyin başı olduğunu, korku ve tepki yerine sakinliği, gözlemciliği, imkansızlık duygusundan kurtulmanın ve insanın işleri istediği gibi yapmasının mümkün olduğunu söylemekte, herkes ve her şeyle etkileşim içinde tasarımlar oluşturmaktadır. Bu anlamda permakültür yaklaşımına göre PROBLEM, ÇÖZÜMDÜR.

Yaklaşım etik değerlerini; dünyaya özen göstermek, insana özen göstermek ve adil bölüşüm üzerine kurmuştur. Yapacağımız eğitim, bu temel değerler üzerinden, yaparak, yaşayarak gerçekleştirilecek, felsefe ve uygulamanın birlikte harmanlandığı bir çalışma olacaktır.

11 yorum:

EMİNE ÖZTÜRK dedi ki...

merhabalar, paylaştığınız ekolojik elbiseler çok dekoratif..

bebegimincicileri.blogspot.com

Asortik Krep dedi ki...

Sevgili Emine, elbiselerin hoşuma giden yönü de bu oldu zaten, bu ürünlerin kullanımının farklı yönü :)

tulina dedi ki...

Cicegi burnunda bir ziraat ogrencisi olarak bu toplantiyi kacirmamaliyim. Umarim gorusuruz. Sevgiler

Özgen dedi ki...

Merhaba özledim vallahi görüşmeyeli.Otel resimleri harika.Projeyi merak ettim doğrusu.Sevgiler...

Asortik Krep dedi ki...

Tulina, hayırlı olsun duymuştum okula girdiğini :) Yalnız bu ziraat fakültelerine girenler nedense sonradan organik tarıma çok hoş bakmıyorlar.Umarım sende de böyle olmaz :))

Sevgili Özgen, bende çok özledim.Proje hakkında yazacağım.Sevgiler.

tulina dedi ki...

Tesekkur ederim, henuz ziraat fakultesine giremedim o kadar hirsim yok.. burada MYO dayim. Bolumumum adi Seracilik ve sus bitkileri yetistiriciligi. Organikten asla vazgecmem, amacim temel bilgiler ogrenmek, onemli olan ogrendiklerimizi ne sekilde kullanacagimiz.

Asortik Krep dedi ki...

Sevgili Tulina, kızdırmak için değil dikkatini çekmek üzere yazdım.Burada olduğunu biliyorum :)

tulina dedi ki...

Sevgili Asortik, ozur dilerim gercekten kizginlik iceren bir ifadesi olmus yorumumum:))
Ama tespitin dogru pek cok ziraatci kolay yolu seciyor, bence asil dogayi korumasi gereken ve bunu da anlatmasi gerekenler onlar. Ne yazik ki burada da kurulmus bir sistem var ve kirilmasi zor olacak gibi.

Asortik Krep dedi ki...

Canım, ben senin nasıl davranacağına adım gibi eminim :)Bildiğin doğrulardan ödün vermeyeceksin. Yalnız yaşananları görünce içim cız ediyor.Yukarıdakilerinde bunlara izin vereceğini düşünmüyorum.Seninle aynı endişelerdeyim.

didem dedi ki...

Butik otel bir harika! Bayildim. Ne guzel dolu dolu bir hafta gecirmissiniz. Imrendim

Asortik Krep dedi ki...

Didem, haftadaha bitmedi :) Yarın da huzurevinde kahvaltı var ama sanırım ben bu sefer gidemeyeceğim. Yarında permakültür toplantısı devam ediyor çünkü.