Pazartesi, Mayıs 14, 2012

Yalnızca bana ellerimi dolduracak kadar aşk bırak*

                                      
Kitap mimi ve eski radyolar sergisi ...
Hypo beni kitap konusunda mimlemiş,(-ti geçen haftalarda) kitaplar anlatılırken radyo resimleri uygun olur diye düşündüğümden ikisini beraber yazıyorum. Fethiye Kültür ve Sanat Günleri çerçevesinde Aziz Sanat Galerisindeki radyo sergisidir.Fethiyedeki koleksiyonlardan alınmış,karma bir sergidir.Gezerken geçmişin tozlu raflarından birer birer indirip anıları, onları kurcalayasınız gelir ama yapmazsınız.Çünkü bir sergide en olmadık şey eserleri ellemektir. Ben en üsttekine bayıldım,benden çok önceki dönemlerin radyosu ama en çok onu beğendim.Tahminen 50 li yıllar, bu yıllara ait takıntım var benim, o dönemin modası, filmleri dahil her şeyini seviyorum ben o yılların.


Mim de ilk soru:  1-Ne sıklıkta kitap okursunuz? 
Ben uzun zamandır istediğim kalitede  kitap okuyamıyorum ama ilk okuma yazma öğrendiğimden sonra kimse beni okumaktan alamadı, ne bulursam okurdum.13 -14 yaşında teyzem ki öğretmendir , yaşından büyük şeyler okuyorsun diye çok uyarmıştır. Ben her yerde kitap okuyan bir çocuktum, elimden kitap düşmezdi.Çalışmayıp Çağıl'ı büyüttüğüm zamanlarda da okudum, kendime iş kurduğum bir önceki işimde de.Ta ki burada çok yoğun çalıştığım döneme kadar bu böyle devam etti.Yine de çoğu insana göre daha çok kitap okuyorum ama kendime göre asla eskisi gibi okuduğumu söyleyemem.
Geçen gün Çağıl'ın odasını temizlerken eski çizdiği resimleri saklamışım, bana resim yapmış, sen, elinde kitabın, karşında televizyonun diye de yazmış :) Oğlum beni böyle resmetmiş.Beni tanımlayan bir resim bence de. Hani yolda giderken her tabelayı okuyan tipler vardır ya ben onlardanım işte, Otobüste yandakinin değil,otobüsün arka koltuğunda oturan çantasından kitap adı gözüken tipin, kitabının adını okurum.Yanımdakinin mesajını, karşıda sesini duymadığım adamın dudaklarını okurum. İmla hatalarına ve yanlış yazılan kelimelere takığımdır, hemen görürüm.Edit edilecek bir yazı varsa ben okurum mutlaka,yani bana okuturlar.Her tarz okurum, dergi çok severim, kendime ait hızlı okuma tekniğim vardır, onu uygularım ve uzun da olsa ancak hızlı okursam bir yazıyı anlarım.Benim yanımda ya da uzaktan hızla geçen numara ya da yazıyı okuyup ezberleyebilirim.Yanımda yazılan mesajı uzaktan okuma hastalığım yüzünden Çağılla çok kapışmışızdır eskiden.Genelde alıp baktığımı iddia eder.Bir kaç kere kanıtlamak zorunda kaldım.Bu yüzden mesaj geldiğinde telefonunu ters çevirip vermemi istiyor artık :))
İlk geldiğimde o kadar çok okuyormuşum ki kütüphane müdürü bir gün beni yolda durdurup tanışmak istedi.Sizi günlerdir izliyorum, nasıl bu kadar çok okuyabiliyorsunuz dedi. O zamanlar burada yeniydim, kimseyi tanımıyordum.Kitaplarımı buraya gelirken dağıtmıştım.Bu yüzden kitaplarınıza ihtiyacım var dedim.O zamandan beri çok sular aktı, eskisi gibi okumadığımı söyleyebilirim.Niye bu kadar uzun yazdım, 1- bunları yazmak hoşuma gidiyor, 2- Tekrar eski okuma hızıma dönmek istiyorum.Bunu yapabilecek kütüphanemde mevcut.- Daha sonra resimleyeceğim.
Son olarak eğer kitabı beğendimse sabahlarım ve bitiririm.Ertesi gün bitmediyse işimi ilk bitirdiğimde kitaba otururum.  En çok deniz kenarında güneşlenirken ve gece okurum.Bu yüzden çoğu insan beni okurken görmez.Hayatta en çok okuma zamanı bol olan insanları kıskanırım ve kocaman kütüphanesi olanları :))
2-En sevdiğiniz yazar/lar?   


Bu kısım iki aşamada irdelenmeli aslında. Kendisiyle tanıştıktan sonra Gülsen  Varol :)) ama biz tanışmadığımız diğer yazarları da katmak zorundayız daha adil bir liste olması için :)) 

 Jules Verne, ilk çok sevdiğim yazardır, tapardım ve kitapların onun yaşını yanlış yazdığını düşünürdüm okurken,o adam geçmişte yaşayıp geleceğini nasıl görürdü bu kadar,  8 yaşında her yazdığını okudum.
Agatha Christie,polisiyelerin kraliçesi,ortaokul yıllarında her kitabını bulup okurdum.O yıllarda daha mı çok okunurdu bilmiyorum ama her evde vardı.Bu yüzden hemen her kitabını okudum ama elimde çok az var.Bu yüzden ona özel bir okuma günleri yapıp tekrar elden geçirmek istiyorum.
Victor Hugo, ilk değişik yazar arayışlarında karşıma çıkandı :) 
Alexandro Dumas, okuduktan sonra  şovalyelik,arkadaşlık,dostluk öğretilerini öğrendiğim yazardır.Şovalyeleri severim, centilmenliğe bayılırım,onun yüzünden :) 
Yaşar Kemal, İnce Memed' i okuduğumda dokuz yaşındaydım.Onu unutmam mümkün değil. Trakyadan Anadolu topraklarına yolculuk yapmak çok güzeldi.İlk defa ağa diye bir şey duymuştum.Ne olduğunu anlamaya çalıştım yani neden hala vardı..? -  (41 yaşındayım hala var..! )
Bedri Rahmi, denemelerini çok severdim,ortaokul yıllarında sanat konusunda beni çok eğitmiştir.
Nostradamus, boğayım diye sanırım kehanetleri severim,ara ara okurum.
Ernest Hemingway, 12-13 yaşlarında  etrafta okuyacak bir şey kalmadı, yaşıma göre okunacak şeyleri yalayıp yutmuştum,  babam sağolsun her çarşı ziyaretinden kitaplarla dönerdi, Lüleburgaz'a, Çatalca'ya büyükleri ziyarete gittiğimizde mutlaka kitapçılara giderdik,kitap okuma alışkanlığımı babama borçluyum.Bir gün babamın getirdikleri ,teyzemden okuduklarım bitti,arkadaşlarımın okudukları zaten bir kaç saatlik kitaplardı, babamın o zamanlar hemen her evde bulunan kocaman kütüphanesine yanaşmanın zamanı geldiğini düşündüm.Babama gittim,bana artık yeni kitaplar alma ben seninkiler gibi kitaplar okumak istiyorum dedim.Böylece büyüdüğümü anladım.Çünkü babam bana her zaman yaptığı gibi gidip yeni kitaplar almadı,elime eski bir kitap verdi kendi kütüphanesinden,hala bendedir,en sevdiğim kitaptır.Bana aldığı,okuduğu masal kitaplarının hemen hepsi ezberimdedir ama en sevdiğim yabancı yazar Hemingway 'dir, okuduğum kitabı da "Çanlar kimin için çalıyor 'dur.
 Nazım Hikmet 'le tanıştığımda lisedeydim. Her kitabını ,hayatını,onun şiirlerini ,hakkında bulduğum her şeyi okudum.En sevdiğim şairdir.
Virginia Woolf severim, Adgar Allen Poe hikayelerine bayılırım, Mark Twain  okurum,ironiyi onda sevdim.


Biyografileri çok severim.Şiirlere bayılırım.Masalları küçükken kendim okudum,babamda her fırsatta anlatırdı.
Günümüz yazarlarından Ayşe Kulin'i, Buket Uzuner'i, Aziz Nesin'i, anılarına ve yazdığı kişilere hayranlığımdan Mina Urgan'ı, Emre Kongar'ı , Oscar Wilde gibi  her sözü önemli bir yazarı, sadece kitap değil senaryo da yazan ve yöneten Orson  Welles gibi bir adamın her yazdığını severim.Hayranıyımdır, en çok sevdiğim filmi Yurttaş Kane 'dir. Şarkılarına taparım :)

Şairleri severim, eskiden kitaplarını alırdım,şimdi nerede bulursam okuyorum. İlk okuduklarım okuldakiler hariç evdeki kitaplardan ve annemin özel şiir defterlerinden başlayarak ... -Evet anne o defterleri hep okudum ben :)) biliyordun sanırım ama bir şey demiyordun-
Ümit Yaşar Oğuzcan, annem sayesinde çok sevdiğim bir şairdir, on  yaşlarında keşfedince ,yanına fotoromanlarda okuyunca ortaokul yıllarına çok güzel hazırlanmıştım :) Evde annemle babamın plakları vardı, en çok "sahibinin sesi " plaklarını hatırlıyorum.Annem Ayla Dikmen severdi, babam yabancı müzikleri ama çok hoş centilmen bir adam olduğundan hep annemin sevdiği plakları alırdı :) Yani aklıma gelenler Ajda Pekkan,beyaz Kelebekler vb.gibi  ama eski şarkıları aman petrol zamanları değil.
 Eski Türkçe nostaljik parçalar...

Şu an bu eski radyolar içinde dinlediğim şarkılar da bunlar...Shirley Bassey-If you go way*


http://www.youtube.com/watch?v=olIc5C5w1vo&feature=related  Bu resimlerede böyle şarkılarla bakılıyor işte.Şimdiki dımtıs ritmler için değil.

Bir dönem , yine ben lisedeyken babam bana bir gün bir kitap hediye etti, hala durur- ve annemle  babam bana hediye ettikleri tüm kitapları adıma imzalar, tarih atar, bende Çağıl'a Atahan'a Çarli'ye ve Burcuya aldığım tüm kitaplara bir kaç kelime bir şey yazar ve imzalarım.Kitap Emin Çölaşan'ın Turgut Nereden Koşuyor"  u dur. Uğur Mumcu ve Ahmet Taner Kışlalı sevdiğim diğer yazarlardır

Neyse şairlere devam... Nazım benim için başyapıt.
Bedri Rahmi ,yazmıştım zaten.
Ahmet Arif, Ataol Behramoğlu, Attila İlhan, Can Yücel, Özdemir Asaf,Nevzat Çelik, Cemal Süreya, Edip Cansever, Sebahattin  Ali, Küçük İskender, Oruç Aruoba severim.(Başlıklarda da bol bol görüyorsunuz zaten.)
Çok yeni yazarları takip edebilecek kadar yeni listelerim yok.Benim listem son on senedir hep geriden takip ediyor, ne yazık ki.!


3-En beğendiğin Kitap/lar?
Yazarları yazarken bir çoğunu yazmıştım zaten..
Bremen Mızıkacıları-Grimm Kardeşler 
Çizmeli Kedi- Charles Perrault 
Binbirgece Masalları 
Şimdiki çocuklar harika- Aziz Nesin
Çalıkuşu-Reşat Nuri G.
İki yeşil su samuru- Buket Uzuner
Adı Aylin -Ayşe Kulin 
Çanlar kimin için çalıyor- Ernest Hemingway
Önce İnsanım sonra Gazeteci- Emin Çölaşan
Memleketimden İnsan Manzaraları- Nazım Hikmet Ran
Rüzgar gibi geçti- Margaret Mitchell
Bir Dinazorun Anıları-Mina Urgan
Da Vinci'nin şifresi -Dan Brown
Erguvaniler- Tayfun Er
Gurur ve Önyargı- Jane Austen
Anna Karenina- L. Tolstoy
Madam Bovary- G.Flaubert  
Soruya bakınca direk aklıma gelenleri yazdım.

Sık okumasam da  bu  tarz listelere bakıp takip ederim.
Bukowski sevmem mesela ama okurum, elif şafak sevmem ama okurum,bir de böyle bir yönüm vardır.Eskiden her şeyi okurdum,şimdi seçerek okuyorum.4-Yerli ve yabancı hangi kitapların yazarlarını daha çok tercih edersin?
Listelerimden de bellidir,yerli tabii ki. Türkçe, İstanbul v.b gibi  bazı konularda odaklandığım içindir sanırım.Türküz ya belki de bu yüzden :)


 "Çayı yudumlar, rakı içerler, mezeleri bilirler." Hypo çok güzel anlatmış aslında.

5- Bugüne kadar en beğendiğin kitap serisi? 


Kurt Seyt ve Shura ile Kurt Seyt ve Murka- Nermin Bezmen, Sherlock Holmes.6- Daha çok hangi tarz da okumaktan hoşlanırsın?


Anı- biyografi.


7-En son hangi kitabı okudun?


Karen Fogg' un E-Postalları- Doğu Perinçek
8-Şu anda hangi kitabı okuyorsun?

Zülfü Livaneli' ne imzalattığım Serenad kitabını okuyorum.


9-Kitap blogları hakkında ne düşünüyorsun? Yeterli mi? 


Seviyorum,takip etmeye çalışıyorum.
10- Kitap okumak sizin için ne ifade ediyor?  
Kitaplar sayesinde çok keyifli zamanlar yaşadım,yenilikler gördüm,öğrendim, okumayı çok sevdim ve bunun hep faydasını gören biri olarak oğlum çok kaliteli bir okur olsun istedim,  şimdiyse onun okuduklarını takip etmeye çalışıyorum... :))  

Hayattan daha çok okuyabileceğim bir yaşam beklentim var, daha çok okuyabildiğim zaman daha mutlu olacağımı düşünüyorum. Okumayı sevmek güzel ,sadece bunu düşünmek, yeni bir kitabı almayı hayal etmek, sevdiğin bir yazarın kitabını beklemek, onlara dokunup raflara yerleştirmek, yeni gelmiş bir koliyi açmak, bir çocuğa ilk kitaplarını almak, yeni çıkmış bir kitaba internetten bakmak, yazarın hayatını okumak, arkadaşlarınla konuşmak ve en güzeli bir kitabı okuduktan sonra onunla ilgili düşüncelere dalmak.

Bu kadar kitaptan bahsedip nasıl bir ortamda okumayı sevdiğimi de yazmam lazım. Hafif gün ışığı vuran bir odada, rüzgar tülleri oynatırken,dışarıdan gelen kuş ve yaprak sesleri arasında kanepede ama yarı oturup,yarı sırtüstü kitap elimde, bazen yüzüstü yatarak,   bahar da her yer yem yeşilken,çiçekler mis gibi kokarken  okumayı severim ben , tabii bu ortamı yakalamak benim için biraz zor oluyor :)) Genelde geceleri ve yatakta okuyorum :) Birde kuaförde ,arabada beklerken ve plajda okurum. Okurken trans haline geçerim,etrafta ne olup bittiğine pek bakmam,hızlı okuduğumu yazmıştım daha önce.
En sevdiğim kitap kapakları göndermeler yapan, içindekini yansıtan, ince esprileri olan ,güzel başlıklı kitaplardır.
Bir ara kütüphanemde hiç eski kitap yok diye üzülüyordum, buraya taşınırken bir kısmını vermiştim kitaplarımın.Sonra evdeki kitaplardan kurtulmak! isteyen bir kaç arkadaşımdan çok eski kitaplar geldi, babamdan aldım, kitap veren arkadaşlarımdan mutlaka okumadığım bir kaç kitap alıp kütüphaneme koyarım.2. el pazarlarda mutlaka kitaplara bakarım.Yeni kitaplardan çok listemde ama okumak istediğim kitapları bulunca kaçırmam.
Her zaman çok entellektüel okuyuculara özenmişimdir ama hiç bir zaman o seviyede bir okuyucu olamadım ne yazık ki... Yine de her şeye rağmen okumak güzel.Bu mimden dolayı Hypo'ya teşekkür ederim. Kitap okumayı sevdiğini bildiğim kişilere bu mimi paslamak istiyorum.

Mutfakcamı Burcu,

Ruhdağı

Lalenin Bahçesi

Leylak Dalı

Punto 

Estambul 

Mehmet

Birde yeni blogculardan ama İstanbullu olacak Hypo'ya inat.! :))

Nurtella 

Eğer cevaplamak isterse,mim kabul edip etmediğini hatırlayamadım, Endişeli Peri...

Ah bu listeden neler çıkacak neler... :))))

Yarın -15 mayıs -doğum günü olan Cafederin Zehra için de özel olarak yazmak istedim...

-doğum günün kutlu olsun :)) 

14 yorum:

Blogger Bolat dedi ki...

Teşekkürler :)

Leylak Dalı dedi ki...

Kitap deyince akan sular durur Asortiğim, en kısa zamanda cevaplarım, sevgiler...

Mehmet Osman Çağlar dedi ki...

Bugüne bir postum hazır...2.olarak
cevaplayacağım. Teşekkür ederim.:)

laleninbahcesi dedi ki...

konu kitap olur da yazmazmıyım. Ama sizinki gibi bir kaç postluk yazı çıkaramam sanırım... Çok güzeldi , okumalara doyamadım. Ortak yazarlarımız olmasına sevindim. Nermin Bezmen'in sözünü ettiğiniz kitaplarını çok duydum ama ilk okuduğum kitabı SIR yüzünden başka kitabını okumamıştım.

bilge ve annesi dedi ki...

Keyifle okudum ve baktım fotoğraflara. Okuduklarını gördükçe daha bir yakın hissettim yaşasın kitap okumak.

hypo dedi ki...

kıskandım.
çok güzel bir post hazırlamışsın.
kitap tadında:)

sadece şuna takıldım.
ince memet, dağ köyünden ilk defa çukurova'ya inmişti. Adana tarafları.
ama belki ben yanlış anladım senin yazdığını trakya değildi.
dediğim gibi bu aralr yorgunum yazını yanlış anlamış olabilirim.

ama tekrar söylüyorum ki;
çok güzel bir post olmuş.
kıskandım:)

Asortik Krep dedi ki...

Bolat, ne demek :) Seni mimlememek ıskalamak olurdu :))

Leylak Dalı,merakla bekliyorum..

Mehmet, beni kırmadığın için teşekkür ederim :)

Lalenin bahçesi,Nermin Bezmen bence kurt seyt ve shura ile yazar oldu :))Bir gecede okuduklarımdan.Mutlaka okumalısınız.

Bilge ve Annesi, seninde okuduğunu biliyorum, bence sende Bilgeye aldıklarını daha ayrıntılı yazmalısın.

Hypo, hızlı düşünüp hızlı yazınca kelimeleri yutuyorum bazen.Ben Trakyadan Anadoluyu ilk o kitapta okudum.Trakyada olan benim.Yanlış anımsıyorsun :))
Bir kaç günde yazabildim,itiraf ediyorum. :)

Zehra Gürgen dedi ki...

Asortik Krepcim çok teşekkür ederim, hep birlikte kutlayalım :)

İnce Memed'i aynı vakitlerde okumuşuz...

Leylak Dalı dedi ki...

İşlem tamamdır efendim:)

Oglak Kizlari dedi ki...

Yazdıklarının çoğuna katılıyorum, sanki ben yazmışım.
Seviyom seni ve yazdıklarınız. Ellerine sağlık.

Kitapkurdu anne Çiğdem

Ioana-Carmen dedi ki...

Your web looks absolutely gorgeous. I was thinking to follow each other. Tell me what you think :X

Regards!

FashionSpot.ro

Bendeniz.. dedi ki...

yeni değilim ben aslında ama bu tembellikle öylece kalıcam sanırım:)çok teşekkür edicem radyo resimlerim yok malesef ama mimi cevaplıyorum şimdi,sevgiler:)

Mehmet Osman Çağlar dedi ki...

Sizin ki kadar güzel olmasa da yaşlı,
yorgun bir adam olarak cevapladım 1. mimi. dostlukla...

Hamarat Kontes dedi ki...

Çok güzel yazmışsın kızım.zevkle okudum ,beni eskilere götürdün o günleri hatırladım.seni özledim,seni seviyorum. burnumun direği sızladı. anne olanlar bu sızlamayı çok iyi bilirler. Rahmetli annem de bana aynı şeyleri söylerdi. Nur içinde yatsın.