Cumartesi, Temmuz 11, 2020

Eski bir Levissi şarkısı ..


Geçmişte bir dönem Kayaköy’de bir Rum evinde yaşamış olabilirim. Sanki pencerelerinde sardunyalar olan bir evde yaşamışım. Ahşap merdivenlerini tıkır tıkır seslerle inip, en alt kattaki mutfakta Türk kahvesi de pişirmişim. Merdivenlerinde oturup belki de ağladım. Gizli ahşap dolaplarında bulunan banyolarında yıkandım. Yukarı çekince açılan pencerelerinden arkadaşıma seslendim. - Bekle bende çeşmeye su almaya geliyorum diye. Manilerle Kuyubaşında yarışmalar yaptım. 
“Bir acayip nesne gördüm
İçinde hapis olmuş ande ab. 
Attı zerrin topunu, fetheyledi afitap.”
Ordan geçtim balkona, akşamüstü komşularla pencereden konuştum. Yağmurda kiremit çatıya vuran damlalardan ritm tuttum. Tavandan gelen fare seslerini dinledim. Bazen aldım udumu elime geçmiş günlere selam durdum. Ondandır böyle şarkılar duyunca dağılmam değil mi? 
Eski bir Levissi Şarkısı...
“Bir elma düşürdüm “ 

#kayaköy #çatalca #rumevi #şarkı #anılar

2 yorum:

tülin dedi ki...

Çok severim orayı.

Unknown dedi ki...

Merhaba!

Kayaköy hakkında biraz araştırma yaptım ve resimlerinize rastladım. Çaresizce kilisenin ve caminin fotoğraflarının nerede çekildiğini bulmaya çalışıyorum. Herhangi bir fikrin var mı?

Bozuk Türkçe için özür dilerim (Google Translate kullanıyorum).

Umarım harika bir gün geçirirsin.
Tim

-------------------------------------------------------------

Hello!

I have been doing some research about Kayaköy and came across your pictures. I've been desperately trying to figure out where the pictures of the church and mosque were taken. Do you have any idea?

My apologies for any broken Turkish (I am using Google Translate).

I hope you'll have a wonderful day.
Tim