Cumartesi, Mart 31, 2007


Nenoni beni sobelemiş..Anlat bir masal demiş..Ben Babamın çok sevdiğimiz ve her birimize hatta bizim çocuklarımıza bile anlattığı çok güzel bir masalı yazmak istedim..Sonra Burcuyla konuşurken onun da o masalı çok sevdiğini öğrenince ve yazmak istediğini öğrenince bu görevi de ona verdim..Yani Babamın o çok sevdiğimiz Salomon masalını Burcu anlatacak ben bu yüzden size internetten bulduğum bir masalı yazacağım..


"SİHİRLİ FASULYELER"

Bir zamanlar yoksul ve dul bir kadın varmış. Oğlu çok tembel bir delikanlı olduğu için paraları yok denecek kadar azmış. Bir gün o kadar zor bir duruma düşmüşler ki, kadıncağız ellerinde kalan tek mal varlığını, "Süt Beyazı" isimli ineklerini satmaya karar vermiş. Oğluna ineği pazara götürüp satabileceği en iyi fiyata satmasını söylemiş.
Delikanlı pazara giderken yolda tuhaf bir yaşlı adama rastlamış. Yaşlı adam ineğe bir göz atmış ve delikanlıya, “Bak çocuğum, bana bu ineği verirsen karşılığında sana çok değerli şeyler veririm,” demiş. Sonra cebinden beş fasulye tanesi çıkarmış.
“Fasulye tanesi mi?” demiş delikanlı tereddütle.
“Ama bunlar sihirli” demiş yaşlı adam. Adam öyle deyince bu iş delikanlının aklına yatmış ve fasulyeler karşılığında Süt Beyazı’nı yaşlı adama vererek yaptığı değiş tokuştan memnun, eve dönmüş.
“Anne! Bak elimde ne var!” diye seslenip olanları anlatmış delikanlı eve dönünce. Ama annesi ona çok kızmış. Fasulye tanelerini dışarı, eline geçirdiği tavayı da delikanlıya fırlatmış. Sonra da ceza olsun diye onu odasına yollamış ve ona yemek vermemiş.
Sabah olunca delikanlı gözlerine inanamamış. Yatak odasının penceresinden, dışarıda bir bitkinin hızla büyüdüğünü görmüş. Bu ne bir ağaç, ne de dev bir ayçiçeğiymiş; göğe doğru büyümüş sihirli bir sırık fasulyesiymiş. Delikanlı hemen pencereden sarkıp sihirli fasulyeye tutunmuş ve tırmanmaya başlamış.
Yarım saat sonra kendini, her şeyin normalden daha büyük olduğu garip bir ülkede bulmuş. Tarlaların ötesinde çok büyük bir ev varmış. Delikanlı evin yanına gidip kapıyı çalmış. Kapıyı bir kadın açmış.
“Yiyecek bir şeyiniz var mı?” diye sormuş delikanlı.
“Var,” demiş kadın. “Ama dev kocam gelince ortadan kaybolman gerek. Çünkü çocuklara hiç dayanamaz, onları hemen yer.”
Delikanlı tam bir şeyler yemek üzere sofraya otururken dışarıdan birinin gür bir sesle şunları söylediğini duymuş:
“Fee-fi-fo-fum,
işte bir çocuk kokusu duydum.
Ölü de olsa, diri de olsa güzeldir onları yemek.
Kemiklerini öğütür, yaparım kendime ekmek.”
“Fırına saklan. Hemen!” demiş kadın delikanlıya. Sonra da kocasına, “Ne çocuğu hayatım, dün kediye verdiğim et parçalarının kokusunu aldın herhalde,” diye seslenmiş.
Yemekten sonra dev kese kese altınlarını saymaya başlamış. Kısa bir süre sonra altın saymaktan yorulup uykuya dalmış. Delikanlı saklandığı yerden çıkıp bir kese altın almış. Keseyi sihirli fasulyesinden aşağıya atmış, ardından fasulyenin sırığına tutuna tutuna aşağıya inmiş. Annesi artık şanslarının döndüğüne bir türlü inanamamış.
Ama birkaç ay sonra ellerindeki tüm altınlar bitmiş. Delikanlı tekrar sihirli fasulyesine tırmanarak devin yaşadığı ülkeye gitmiş. Devin karısı bu kez ona kuşkucu bir şekilde davranıyormuş.
“Geçen gelişinde bir kese altınımız kayboldu,” diye iğnelemiş onu. Ama yine de delikanlıyı içeri almış.
Çok geçmeden dev çıkagelmiş. “Fee-fi-fo-fum,” diye bir şarkı söylüyormuş. Bunu duyan delikanlı hemen yine fırına saklanmış.
“Ne çocuğu, hayatım,” demiş devin karısı. “Dün yediğin piliç haşlamanın kokusunu duydun herhalde. Sen etli böreğini yemene bak!”
Yemeğini bitirdikten sonra dev, karısına, “Kadın, bana tavuğumu getir,” demiş. Karısı hemen tavuğu getirmiş. “Yumurtla!” diye emretmiş dev ve delikanlının hayret dolu bakışları altında tavuk altın bir yumurta yumurtlamış. Tabii delikanlı tavuğu da alıp evine götürmüş.Delikanlı ile annesi böylece zengin olmuşlar. Ama bir yıl sonra çocuk şansını bir kez daha denemeye karar vermiş ve tekrar sihirli fasulyesine tırmanmış. Bu sefer eve, devin karısına görünmeden girip, bir bakır tencerenin içine saklanmış.
Dev girmiş içeri. “Fee-fi-fo-fum,” diye başlamış yine tekerlemesine.
“Eğer bu yine o lanet olası çocuksa, fırına bak hayatım, kesin oradadır,” demiş karısı.
Delikanlı orada değilmiş tabii ki.
“Buralarda bir yerde, eminim,” diye gürlemiş dev, ama karısıyla birlikte evin altını üstüne getirmelerine rağmen onu bulamamışlar.
Bu sefer dev yemekten sonra altın bir harp çıkarmış ortaya. “Söyle!” diye emretmiş ve harp ninniler söyleyip onu uyutmuş. O an delikanlı bu harpı her şeyden çok istediğini anlamış. Horlamakta olan devin dizine tırmanmış, masaya atlamış ve harpı kapmış.
“İmdat!” diye bağırmış harp. Delikanlı, sırtında harp, masadan aşağıya atlamış. Dev peşine takılmış. Delikanlı sihirli fasulyesini yarıladığında harp, “İmdat!” diye bağırmış yine. Dev delikanlının peşinden sırık fasulyesine atlamış.
Delikanlı aşağıya ulaşınca, “Anne! Çabuk bir balta getir,” diye bağırmış. İkisi birlikte sihirli fasulyeyi baltayla kesmeye başlamışlar. Bir süre sonra sihirli fasulyeyle birlikte dev de yere düşmüş ve anında ölmüş.
O günden sora delikanlıyla annesi zenginler gibi yaşamışlar. Onlar söyledikçe tavuk altın yumurta yumurtluyormuş. İnsanlar altın harpı dinlemek için onlara para ödüyorlarmış. Delikanlının güzel bir prensesle evlendiği de söyleniyor. Kim bilir belki de gerçekten evlenmiştir.
...
Tabi ki Mutfakcamı Burcuyu sobeliyorum bize Salomon masalını anlatması için...

Masal ve resimler : www.zihnisinir.com
BİR BAŞKA SOBE İÇİN...Bir zamanlar Gün beni sobelemiş ve çantamdaki eşyalarımı anlatmamı istemişti..Biz taşındık ve bu sobeyi yanıtlamaya şimdiye kadar zaman bulamadım ben.. Ona beni unutmadığı için buradan teşekkür ediyor sadece en sevdiğim çantamın resmini koyuyorum.Çok geç kaldığım için kimseyi sobelemeden bu sayfayı kapatıyorum :))

Çantamda cüzdanım, eye liner, ruj, dudak kalemi ve iri dişli tarak bulunan makyaj çantam, bozuk para cüzdanı, mutlaka ajanda ve kalem, dijital fotoğraf makinesi,anahtarlığım, kartvizitlerim, kolonyalı mendiller, küçük bir çakı(babam hediye etti) bazen yedek şarjlı pil, diyet çubuk büsküvi paketi, yüzük ve küpeler, (bazen evden çıkarken yetiştiremem ve arabada sonradan takarım)..Kışın siyah şapkam ve eldivenlerim çünkü Fethiye çok geniş bir alana dağıldığı için aynı gün içerisinde daha yüksek yerlere çıktığında hava buz gibi olur..Kışın yediden sonra da Fethiye soğuk olur ..Onun için benim üstümde bahar iyice gelene kadar mutlaka bir ceket ya da mont olur..
Çantalarımı giydiğim ayakkabıya göre değiştiririm sık sık..Bu kış çoğunlukla bu çantayı kullandım yeni aldığım botla..Genelde büyük çantaları çok severim ama hem iş çantası hem de özel çanta kullandığım Fethiye zamanlarında özel çantalarımın boyu biraz küçülmüştür..Diğer çantam elde taşınan bir portföy çantadır..İçinde işle ilgili tüm evraklar ve çalışmalar bulunur..Deri iş çantalarıma genelde herkes hasta olur :) Fethiye sıcak bir memleket olduğu için insanlar çanta taşımazken ben iki çanta birden taşırım :)) Çünkü çok gezdiğim için nerede iş görüşmesi yapacağımız belli olmaz iş çantam küçük bürom gibidir..İçinde teklifler bulunur :))

Hiç yorum yok: