Salı, Ekim 25, 2011

Bir damla gözlerimde

Ne mutlu bana ki iki gece iki etkinlikte dolu salonda görev aldım :)  Banu Avar dün akşamüstü Fethiyedeydi.Önce onun gelmesini organize eden Keçi Kitabevinde tanıştık, kitaplarımızı imzalattık.Daha sonra salona geçip onu dinlemeye başladık.Ben arkadaşıma yardım için kitap standında durdum,satış yaptım.Hemde onu oradan dinledim. Resimdeki gibi,tam kapının önünden ,dolu dolu salonun arkasından.Çıt çıkmayan, onu can kulağıyla dinleyen insanların arasından.Dolu dolu şeyler anlattı,bildiğimiz şeyler aslında,bir kaç kitap önerisi yaptı, onları alacağım öncelikle,masada yazdım ama şimdi aklımda sadece Attila İlhan'ın İş Bankası yayınlarından Yıldız,Hilal ve Kalpak'ı aklımda.Uzunbey bir arkadaşımızla içerdeydi.Konferans bitti,sorular başladı daha sonra da kitap imza.Ben artık kitap imza bitmeye yakın ayrıldım ama daha da geç çıkanlar vardı.Salon doluydu,balkonda dolmuştur.Son gelenleri hep yukarı yolladık otursunlar diye.
Aynı tv deki gibi, laf aramızda 56 yaşındaymış.Bunu kendisi söyledi diye yazıyorum.Güzel ve hoş konuşan güçlü bir kadın.Memleketini seven insanları seviyorum ,onu da çok sevdim.Cevval ve korkusuz bir kadın.
Bu önlükler kadın kollarındaki kermes çalışmasına örnek diye getirildi.Hoş modelleri var, örnek diye koyuyorum.

Buzdolabı örtüsü.

örtü

Gelelim Genco Erkal gecesine.Biz aylar öncesinden o gece için çalıştık aslında.Tüm biletleri bitirip kalabalık olacağını biliyorduk.Sahnede resmini çekemedim, görevliydim ve ancak ışıklar kapanmadan bir saniye öncesi yerime oturdum.Oturduğumda oyunda ayakta kalan insanlar vardı.6 kişi ayakta seyretmiş oyunu,öyle bir ambiyanstı işte.2. sıradaydı yerim.Bir ara heyecandan dekordan üstümüze atlayacak herhalde diye düşünmedim değil.O da sahneyi ve balkonu tıklım tıklım görünce hoşuna gittiğini söyledi yemekte.Biz oyundan sonra hep beraber yemeğe gittik,kaldığı otele. Gece birbuçukta döndük.Bilete rağmen giremeyenler olmuş geç kaldıkları için,erken gelselerdi iyi olurdu,biletlerde yazıyordu saati.Kapıdan yanaşamamışlar kalabalıktan.FKM de görevli arkadaşlar daha önce bu kadar kalabalık bir oyun sahnelenmediğini anlattılar.Üç kere bis yaptık.Koltuklar bittiğinden ek sandalyeler atıldı aralara,nefis bir geceydi, içmeden sarhoş oldum diyebilirim.
Ve çok mütevazi, çok hoş biri Genco Erkal.Ekin Abla'mızın da eski tiyatro arkadaşı.Bu yüzden masada çok güzel bir sohbet ve ortam oldu diyebilirim.Karşılıklı oturduk, bende onunla resim çektirmeyi unutmadım :)) ve oyunun programını imzalattım.
Uzunbeyle eskiden İstanbulda çok tiyatroya giderdik.Özellikle öğrenciyken daha çok tiyatroya gittiğimizden o senelerin tüm oyun programlarını ve biletlerini sakladığım bir dosyam var evde.Bir ara bulup çıkarayım diye düşündüm yemekteyken.
Cuma gecesi oyunda şık kıyafetlerimizi giyip,yer gösterdik, gelen insanları kapıda karşıladık.Hal öyle olunca ve gece geç gelince de ben beşten sonra oraya gidip oyun için hazırlık yapınca gece çok yorgun geldim. Öğlen uzunbey arayıp hadi seni yemeğe götüreyim dedi.Kayaköye Oba'ya gittik.Kuş sesleri arasında yemek yedik.Ares'te etrafta gezip durdu.
Kayaköy
Sonra Hisarönünde bir esnaf arkadaşımıza uğradık,yaptığı evleri gezdik.Bizim gezdiğimiz evi kendilerine yapmışlar,çok beğendik.Babadağ eteklerinde uzak manzaradan deniz gören bir evdi ama dağ manzarası daha güzeldi.
şömine
mutfak
tuvalet,banyo
Hava çok güzel olduğundan dağdan atlayan paraşütçüler de vardı.
Ovacık
Hisarönü
Bu hafta TRT çekim yaptı bizim İngiliz pazarımızda.2. el pazarı yine çok kalabalıktı.Ben bir kaç resim çekip Cumhuriyet Kadınları Derneğinin kahvaltısına gittim Uzunbeyle.
Fethiye'de at çiftlikleri var,hatta at turu da turistler için.Doğal olarak binici şapkası da 2. el pazarında satılıyordu.
Gümüş takılar vardı bir standta,eski broşlar.Ben bir çay kaşığı aldım,süslemeli.
Kalabalıktı,sabahın çok erken saatlarinde daha güzel şeyler oluyor ama ben o kadar erken kalkmıyorum.

kaktüsler ve sukulentler
örgü şallar
Benim aldığm votka bardakları
demlik
viski bardakları- bunları Çağıl için aldım :)
eski içki şişesi
Bu bebiş de bizim hoşgeldin bebek partisi yaptığımız güzellik.Cumartesi akşamüstü telefon geldi, hadi biz mangal yapıyoruz sizde gelin diyerek onlara gittik.
Annesi iş yaparken bende onu uyuttum bahçede.
Erkekler mangalı yaktı, ben bebeği gezdirdim ,annesi de iş yaptı,çocuklarda koşturdu.
Bu örtü uzunbeyin annesi tarafından bir yaşgünümde hediye yapılmıştı.Bu örneği çok sevdim ben,o da bana yapmış getirmiş.Senelerdir kullanıyorum.O zamanlar yatak örtüm pembe olduğundan rengi pembe.Şimdi misafir yatak odasında kullanıyorum.
Bu cumhurbaşkanlığı amblemli kalemler hediye.Aslında S. Demirel Cumhurbaşkanıyken babama hediye etmiş, babamda bu gidişimde bana hediye etti. Babam  çok uzun yıllar öğretmen olarak çalıştığından aldığı ödüllerden biri sadece.Bende işyerime götürüp saklayacağım.


Bu heybe eskilerden, benim çocukluğumdan.Annem bu gidişimde bana verdi.
                                                                

Banu Avar
Banu AvarBugün kadın kolu toplantımız var. Dünya küçük;  sabahtan İstanbuldan eski müzik öğretmenimin Antalya'dan komşusu buraya yerleşti.Gidip onlarla tanışacağım,hoşgeldin deyip,bir ihtiyaçları olup olmadığını soracağım.Hatta arkadaşlık edip,yalnız bırakmayacağım.Yoksa yeni bir yer, yeni bir iş uyum sağlayana kadar insan zorlanıyor.Bende ilk geldiğimde bana da böyle yaptılar,bende mümkün olduğu kadar tanıdıklarıma bunu yapmaya çalışıyorum.Tuttukları evde bize çok yakın,yürüme mesafesinde tesadüfen. Sabahtan kahve içmeye uğrayacağım.

Bu arada yurdun değişik bölgelerinden devam eden yardım kampanyaları Fethiye'de de mevcut.
FETAV yardım için eşya, giyecek ve yiyecek yardımlarını kabul ediyor.
CHP Kadın Kolları bugün basın toplantısıyla duyuracak.
Biz dün iki katalitik soba verdik Uzunbeyle Kızılay'daki arkadaşlara. Kızılay 2. el eşya almıyor,o tarz eşyaları ve kıyafetleri kargolar ile göndermek gerekiyor.
Mavi Kuş MNG kargo ile yolladı biraz.Sanırım PTT KARGO da ücretsiz ulaştırıyor.
Günün şarkısı Sertab'tan. 

Etkinlikler:
*  27 Ekim perşembe saat : 15.00 de eski milletvekili Sami Gökmen Fethiye Kültür Merkezinde yeni yayınlanan keskin dönemeçli yollarda "Derin İzler" adlı anı kitabını imzalayacak.

Güncelleme: Yeliz çok güzel bir yazı yazmış.Diyor ki İzmit depreminden beri toplanan paralar nerede?

4 yorum:

Derya dedi ki...

Organizasyonlar muhteşemmiş, Banu Avar'ı çok severim, tv de kaçırmadan izlemeye çalışırdım. Birde şu 2. el pazar öyle merak ediyorum kiresimleri gördükçe, bu saatten sonra zor ama seneye tatil döneminde fethiye yakınlarından geçersem, size sorup öğrenicem hangi gün kurulur nerede kurulur, uğrayacağım inşallah :)

Hepimiz dedi ki...

Turkiye 'ye gelince sizi bir bulmam lazim, Ne kadar guzel gezip, yaziyorsunuz. Sahi sizi nasil bulabilirim. Iicimdeki gezgin ruhu durtukluyor yazdiklariniz, koydugunuz fotograflariniz. Kutlarim,

Asortik Krep dedi ki...

Derya Kuzusu, yazın 2. el pazarı var ama İngiliz pazarı yok.O eylül ve mayıs ayları arasında.Sen gel, ben seni götürürüm hangisi varsa.

Hepimiz, siz geleceğiniz zaman bana mail atın,burada buluşuruz mutlaka...

Zehra Gürgen dedi ki...

Süper anlatmışsın geçen haftayı, ben bloga yazarken unutuyorum :( yaşlanıyormuyum nedir? tiyatro harikaydı, o kadar hasret kalmışız ki bir damla gibi geldi. dilerim Genco Erkal bir başlangıç olur, devamı gelir..