Pazar, Aralık 25, 2011

Vazgeçilir gibi değil bu medcezirler

Gezimiz süper geçti benim için.Gitmeyi çok istiyordum ya bana ilaç gibi geldi.Canım sıkkındı aslında ama gezi beni oyaladı diyelim.Hep kolumdan  tutup birisi çekse diye bekledim :) Neden diyeceksiniz,annemle sözleşmiştik aslında eğer kalmalı bir program olursa o istanbuldan ben fethiyeden gidip buluşacaktık.Kalmalı olmayınca ve durumlar uymayınca annem gelemedi ama benim gözlerim yolda onu bekledi durdu bütün gün.
Çok kalabalık bir grup değildik ama iyi ki gitmişiz.Gençler süperdi, ben en çok kalpaklı TGB' lileri ve Kubilay maskeli kızları beğendim.Bizim önümüzde Çanakkale ADD Gençlik Kolları vardı.Çocuklara bayıldık.Çok hazırlıklıydılar ve bizde onlarla sloganlar attık.En sevdiklerimden biri, herkes çöküyor ve yoklama yapıyorlar, Uğur Mumcu diyor mesela burda diye ayağa kalkıyorsun.Ben bu yoklamayı çok severim ve hepsinde oturup kalktım.Uzun zamandır yapmamıştık :) Tabii ki Kubilay'da son ses ve tek nefes kalktık hep beraber.

Ümit Hanım :)
 Tam önümdeki bu delikanlı arkadan aynı Çağıl gibiydi, yürüyüş boyunca ona bakıp oğluşumu hatırladım.Çağıl daha uzun ve iri ama benziyor diye idare ettik artık :) İstanbula gidince aynı pozdan çekip bakarım artık.
Bizim Çanakkaleliler grubu, Çömü den öğrencilerde vardı içlerinde.  Yürüyüşe değişik illerden ve ilçelerden gelen CHP ilçe örgütleri,  Abant İzzet Baysal Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Topluluğu,Atütürkçü Düşünce Derneği Gençlik Kolları, Atatürkçü Düşünce Derneği Çanakkale Şubesi Gençlik Kolları,İşçi Partisi,Atatürkçü Düşünce Derneği İzmir Şubesi, Menemen Şubesi,Ayvalık Şubesi,Burhaniye Şubesi,DSP İzmir İl Başkanlığı,CHP Salihli İlçe teşkilatı,Fethiye CHP Kadın Kolları,TMMOB Ziraat Odası İzmir Şubesi,Ortaklar Öğretmen Okullular(Adabenliler) Derneği,Türkiye Gençlik Birliği gibi gruplar göze çarpıyordu.(Benim gördüklerim)

Çok kalabalıktı.
 Bu hanımın kalpağına bayıldık, bir kadına kalpak ancak bu kadar yakışır diye izin alıp fotoğrafını çektim. Keşke kendime de kalpak alsaydım diye de sonradan düşündüm.
 Uzun bir kalabalık Yıldıztepeye doğru çıktık.
 Bu kızlar favorimdi.Utanmasam ellerinden alır birde böyle gezerdim.
 TGB 'lilerin hepsinde kalpak vardı ve en güzel sloganları onlar attılar.Nedense bunların hiçbiri tv de yayımlanmadı.Hatta densizin biri rahatsızlık verdi diye yazmış basında,hayır kimse taşkınlık yapmadı ve çocuklar gayet düzeyli sloganlarla herkesi coşturdular.Tv de de üstünkörü yayımlamışlar oysa mesaj çeken TBMM başkanı Cemil Çiçek yuhalandı sadece.Zaten cumhurbaşkanı ve başbakanımızdan mesaj falan gelmedi.Hepsini tek tek dinledik.İzmir valiside beş senedir İzmirde olmasına rağmen törenlere hiç katılmamış.Menemen Belediye Başkanı Tahsin Şahin nefis bir konuşma yaptı.O kalabalık nefes almadan onu dinledi.Eğer metnini bulursam kadın kolları mail grubumuzda paylaşacağım diye söz verdim.Kadını erkeği konuşmaya hayran kaldı.

Anıtın tam önünde,protokala uzaktık.Ben resim çekip dolaştığımdan çok hoş görüntülerde yakaladım ama hepsini paylaşamıyorum.Zamanım az.

" Menemen  Menemenli Olmayı Bilenler Derneği " diye bir el ilanı dağıttılar. Kubilay'a sahip çıkmışlar,o kadar hoşumuza gitti ki alıp sakladık, teşekkür ederiz burdan kendilerine, devrim şehidi Cumhuriyet evladına sahip çıktıkları için.Gurur duydum onlarla.
 Hava çok soğuk değildi bana göre, yağmur da yağdı ama çiseledi diyebilirim.Islanmadan gittik,geldik.Oysa o gece giderken yolda çok yağmur yağmıştı.Çantamdaki şemsiyeyi açmadan geldik yani.
Kemal Kılıçdaroğlu; konuşması sırasında ve ordayken neredeyse izdihama neden oluyordu.

Sağdaki hanım bir gazi eşi,hepimiz vakur duruşundan dolayı hayran kaldık kendisine.Kuva-yı Milliyecilerden.


 http://gizlibelge.wordpress.com/2011/12/24/binlerce-yurttas-menemende-sehit-kubilayi-andi/  ayrıntılar burada ama ben size zaten yazılmayanları söyledim :)

Bu yazı günlerce anlatılabilecek bir yazıydı da benim zamanım azdı. Yarın bir teslik olmazsa Uzunbeyle İstanbula gidiyorum.Hem ziyaret hem ticaret.Oradan yazmaya çalışacağım.

Görüşmek üzere...

12 yorum:

Elif Ayvaz dedi ki...

Bizim burdan da(Kuşadası'ndan)toplanıp gittiler ama ben katılamadım maalesef.

Asortik Krep dedi ki...

Sizin yorumunuzdan sonra katılan benim gördüklerimi yazdım ama sadece pankartı olanları.Çok güzel bir insan kitlesi vardı.Bazılarının rahatsız olduğu kadar varlar gerçekten.

laleninbahcesi dedi ki...

Kubilay'ı unutmayalım unutmayalım ki,bize karanlık vaad edenler çekinsinler.

Nasıl güzel resimler yakalamışsınız...

Asortik Krep dedi ki...

Sevgili Lale, beğendiğinize çok sevindim.

Bengi Özkan dedi ki...

Yüreklendirici...

Görüntüler çok hoş

Sevgiler,

Bengi

aysema dedi ki...

Harikasınız...

Asortik Krep dedi ki...

Bengi Özkan,teşekkürler...

Aysema,siz de öyle :)

Mehmet Osman Çağlar dedi ki...

Unutulmaz, unutturulmayacak kareler ve yazı için teşekkürler...

Mehmet Osman Çağlar dedi ki...

Sizin ve ailenizin yeni yılını kutlar; yeni yılın sağlık, barış, mutluluk ve barışla geçmesini dilerim. Dostlukla

Asortik Krep dedi ki...

Mehmet, güzel bir yazı olmuş gerçekten,şimdi tekrar okuyunca farkettim,yine de sağolun..
ve bende sizin yeni yılınızı kutluyorum :)

sessiz balik dedi ki...

canım asortik ablam :)
yeni yılını kutlama amacıyla girdiğimde , bize verilmiş en güzel hediye olan cumhuriyetimizi yeniden bir daha düşünmeme sebep olan yazını okudum .
bir gün yanyana yürümek dileği ile

Asortik Krep dedi ki...

Sessiz Balık, bekliyorum,ne zaman istersen burdayım.Yeni yılın kutlu olsun :)