Perşembe, Aralık 20, 2012

Kırılmasın diye durur kalbim..*

Sagalassos çok güzel bir şehirdi. Kazıları yeni bittiği için yeni duyulan ama bence Efes kadar olmasa da ilgi çekeceğine emin olduğum bir antik kent.
 Resmi kazı sitesi .. tık
Biz geziye kasım ayında gittik ama anlatmadan geçmek istemedim.Biz -iş olarak - her ay bir etkinlik yapıyoruz.Bu biraz bizim için biraz da halkla ilişkiler çalışması gibi.Ücreti çok yüksek olmayan günü birlik turlar bunlar. Kasımda oradaydık, aralıkta Antalya  alışveriş turu, ocakta Seki kar gezisi , şubatta ikea, martta Şirince :)) Biz böyle planladık çok önceden bilseydim aralık ayına Şirinceyi alırdım : P  Neyse biz zaten Metin Uca'nın gösterisi var ,orada olacağız kısmetse o gece.

Burası bir Höyük,geziye Burdur yakınlarındaki bu höyükten başladık.Hava çok güzeldi, bir otobüs kadar İngiliz-Türk karışık bir gruptuk.

Bademler vardı yolun kenarında, resimler çektik ve sabah yürüyüşü gibiydi ilk durağımız.
Burdur da yemek molası verdik ödüllü müzesini gezdik.O taraflara yolu düşenin mutlaka gezmesi gereken bir müze bu bence.
Girdiğinizde sizi karşılayan muhteşem boyutlu heykelleri ile kalbimi çaldı bu müze. Bu görüntülerde video görüntüleri,yalnız her zamanki gibi güncel değil, son kazıdan sonra getirilen heykeller ,büstler insan boyunun beş katı görüntülerde ve girdiğiniz gibi solda müzenin kapısında sizi karşılıyorlar,ağzınız açık kalıveriyorsunuz heykellerin büyüklüğü ve güzelliği karşısında. Ben hayran kaldım.Tekrar gidip ağır ağır en az 2-3 saatte gezmek isterim.Oysa hızlandırılmış bir turla gezmek zorunda kaldık biz.Hava kararmadan Sagalassos'u da bitirmek üzere erken çıkmak zorunda kaldık.

Yemeğimizi oranın tek ünlü ve eski restaurantında yedik.Emniyet Lokantası.Bu da lokantanın buzdolabı.İçini açıp bakmak istedim ama sahibi bana bakınca utanıp da açamadığım dolap :)
Burdur şiş.. Mutlaka yenmeli denilen şey porsiyonu küçük,baharatsız şiş  köfte. Mekan yediklerimizden daha güzeldi zaten etrafı seyrederken doydum ben. Burdur'a kesin gidin, müzeyi kesin gezin ama bundan yerseniz aç kalırsınız. Porsiyonu az çünkü.Ben zaten hamur işi yemediğimden iyi ki çorba içmişim.Çorba güzeldi.Üstüne kaymaklı kadayıf dediler bende olsun dedim de gelen ekmek kadayıfı değil, tel kadayıf üstüne kaymaktı.Hayal kırıklığımı ne kadar anlatsam beceremem.Burdur yemek açısından zayıf bir yer bence.Hem koca şehirde internette sadece iki yer yazmışlar şiş köfte yemek için sanayi ve emniyet lokantası. Başka da yemekle ilgili bilgi yok.
Bu büstler yaklaşık insan boyunda ve müthiş görünümlülerdi, bayıldım.  Birini Zeus'a benzettim ama bilmiyorum doğru mudur..? :)
Günlerdir on yazı yazdım kafamda,oturup yazmaya gelince bir şey çıkmıyor.

Son zamanlarda sizin internetlerinizde de garip kopmalar ve sayfa yenilenmeleri meydana geliyor mu..? Benim çok geliyor ve işin tuhaf yanı artık bana garip gelmiyor.Bi kontrol bi kontrol bk var sanki.Ne bulacaklarsa, her yeri kontrol ediyorlar. Etsinlerde bazen isim yakalıyorum ben ,özellikle facebook konuşmalarında hatta kim girmişse mesela,nasıl oluyor bilmiyorum diyelim ki özlemle konuşuyorum,yukarıda pencerede başka isim yazıyor.Dalgınlıkla sanırım , iz bırakıyorlar :)

Kaç gündür bir yazı yazamadım ben,hem canım istiyor,günde on defa kafamda yazıyorum yazıyı,tam oturuyorum yok.Bir kelime yazmak içimden gelmiyor.Şu yazıyı allah sizi inandırsın beş gündür yazamadım ben.Bir paragraf yazıp çıkıyorum her seferinde. İnternette iş yapıp çıkıyorum.Bu arada gündüzlerim ve gecelerim yoğun geçiyor,güzel şeyler yapıyorum.Bazende bu bloğa çalışıyorum valla :))
Gezi yazı gibi geçmedi,gayet akıc ve güzeldi.Onun üstüne iki gezi yaptık biz.
Bu hafta 22 aralıkta Datça ya kadın kolları toplantısına gideceğim kısmetse.

Kitap okuma atölyesinde hızlı gitmeye başladık.Cevat şakirden sonra yabancı yazarda simon de beauvoir sıra.
Kitap okuma atölyesi demişken antik şehirde öyle bir kütüphane vardı ki aklım başımdan gitti.Üstteki ve alttaki resimdeki mozaiklerle süslü büyük yer bir kütüphane.. Hepimiz dakikalarca resim çektik, çok güzeldi.


Burası da antik tiyatro.


Çok güzeldi.O bölgeye gidipte orayı görmeden dönmeyin derim.

Dün gece Atapark otelde Tango gecesine davetliydik.Can Hoca ve eşi davet etti.Çok güzeldi,resimler daha sonra. Sanırım Tangoya gideceğim..Hemen değil ama karar verdim. Uzunbey birşey demedi :) Biz Fatoşla gitmeye karar verdik.

Yarın bürodayım,sene sonu temizliği yapıyorum masamda.

Vakit bulursam şöyle eski yazılarım gibi keyifli bir yazı yazmak istiyorum artık :)

*başlık   Tangodaki şarkılardan biriydi,çok güzeldi,daha önce çok farketmemişim ne yazık ki...

12 yorum:

Adsız dedi ki...

Asortik krebim, gezi bilgilerimiz eksik olmuş. Martta Denizli Pamukkale, Nisanda Şirince....
Nihayet yazdın eline sağlık....
fatoş

düşünce bahçesi dedi ki...

ne güzel yerlermiş,
gelmediğime üzüldüm,
yoğun emeklerin için kutluyorum seni.
sevgilerimle..

Asortik Krep dedi ki...

Fatoş, bir güzel atlamışım :))Sağol.

Zeynep Hanım, siz de gelseydiniz bence iyi olurdu.
ve siz gelince arkadaşlarla konuştum,ziyaretinize geleceğiz. :))

Adsız dedi ki...

Bol bol Ares fotoğrafı istiyoruz...

Asortik Krep dedi ki...

Adsız, tabii koyalım-bir sonraki yazıda- da birde kimin istediğini görseydik iyi olurdu.

Bir Dut Masalı - nUnU dedi ki...

ah ben hayranım bu gezi postlarına..
hele antik çağa ait bilgiler tek ilgi alanım !

emeğine sağlık asortiğim..
hmmm sanmaki o mamaları ve tango'yu atladım !!
atlamak ne mümkün..:)))

Asortik Krep dedi ki...

Nunu, senin şehrin Fethiye, bölgen Likya bence.Sen gel ben seni yönledireceğim gezmek için ama burayı bırakıp gidemeyeceksin o zaman,ona göre :)

Mehmet Osman Çağlar dedi ki...

Biliyorum, Süper tabi ki.:)

Gezmediyseniz G.Antep, dünyanın en büyük mozaik müzesini gezmenizi salık veririm.

Asortik Krep dedi ki...

Mehmet, çok görmek istediğim bir yer..Sağol :)

Zehra Gürgen dedi ki...

Muhteşem bir yerdi, kesinlikle bir daha ama sıkı giyinip gitmek istiyorum :)))
sıradaki gezilere Ankara-Eskişehir'i de sıkıştırmakta fayda var :))

Oglak Kizlari dedi ki...

Ooo süper.
Kesin listeye alındı. Dur arkeolog olan kardeşime de ileteyim postunu.

Bademlere bayıldım.
Pilates e gider anne

kış güneşi dedi ki...

Çok güzel paylaşımlar ve tanıtımlar,gez dünyayı gör Konya yı demişler,ama bir yorumcunun dediği gibi Gaziantep sanırım açık hava müzesiymiş, bende gitmedim İnşallah bir gün