Salı, Aralık 29, 2009

Bu kalp seni unutur mu..?

Bu yazıda iki haftasonu ve aralardaki günlerde yaptıklarımıza dair notlar bulacaksınız.Resimler sırasıyla birbirini takip eden günlere ait. Aralarda yazmadıklarım çok her zamanki gibi. Hatırladıklarım daha kayda değer anlamında almayın. Daha çok yazmayı başardıklarımdır.Yoksa ne Burcunun bana gönderdiklerini -genelde paylaşmayı unuttuklarım onlar oluyor nedense - ya kırılmasın diye kenara kaldırmışımdır ya da birileri ellemesin diye ortaya çıkarmamışımdır. Birde annemin gönderdiklerine yetişemiyorum. Arada yazmadıklarım sadece yukarıda anlattığım nedenlerden sakındıklarımdır.İlk resimler iki hafta öncesinin pazar yürüyüşü,(Ares diye bağırınca dönüp poz veriyor arkadaş:) hani şu Ölüdeniz manzaraları olan yürüyüşümüz.. O kadar keyifli başladık ki yürüyüşe, Ölüdenize hakim Babadağ eteklerinden, Likya yürüyüşünün başlangıç noktasından anlatamam.Biraz yürüdük ve karşıdan ki bu mesafe en az 800-900 m var iki köpek havlayarak bizi karşıladı.. Ben köpeğe o mesafeden baktım en az Ares' in iki katı..Bizimkinin kötü bir huyu var ev köpeği olduğundan kötü niyetli köpeklere yanaşmasını bilmiyor. Yakınlaşırlarsa yanına gitmeden durmaz ve bizde tasmasını açmıştık. Yakalamak bu etrafı boş alanda imkansız gibi bir şey. Bu durumlarda çok zor itaat ediyor , hala bu konularda iyi eğitemedik onu çünkü en az yapabildiğimiz şey bu.
Haftada bir böyle bir yürüyüşe çıkıyoruz,çoğu zaman zincirle geziyor ve şehir içinde de zincirsiz gezdiremiyoruz. O da herkes gibi bulabildiği ilk özgürlükte sınır tanımadan şımarıklaşıyor. Ben köpeğin iriliğinden korkup 200-300 m olan arabayla mesafemizi kollayıp hemen arabaya gitmemiz gerektiğini düşündüğümü söyledim..Köpek gelse ki o an her iki köpek deli gibi bize koşmaya başlamıştı, Ares'i mi tutmaya çalışmalı, kendimizi mi korumalı bilemediğimden biraz panik oldum. Birde dağ yolundayız, karşıdaki köpek hayırdan anlayacak bir cins değil ve tabiri caizse hayvan gibi :)
Neyse arabaya yetiştik o arada Uzunbey eline uzun bir sopa aldı, bu nedense hayvanları durdurdu,koşmayı bıraktılar.. Bizde yavaşça yine de arabaya yetiştik ve içine atladık. O kadar güzel bir manzarası var diye anlattı ki Uzunbey illa ileri gidelim deyince yolun sonuna kadar arabayla gitmeye karar verdik. Benim canım kıymetlidir, köpeğe rağmen inip yürümezdim, güvenemem elin köpeğine..
Arabayla bir ucu uçurum bir ucu kaya olan yeni bir yoldan gitmeye başladık. Manzara yer yer alttaki resim gibi.. Sonra Likya yolu başlangıcına geldik.Araba yolu bitti, nefis bir manzara.. Çok hoş bir yer.Arabadan inip resim çektik, dolandık oralarda.Ares neden ileri gitmediğimizi merak eden bakışlarla gezindi.Güneşsiz hali böyle olan manzara, dağın diğer tarafından güneş yüzünü gösterince nefis bir deniz manzarası serdi önümüze..Durduğumuz yerden Ölüdeniz ve otellerin görüntüleri hatta Ölüdeniz yolu, Gemile koyu ayak altında..


Gördüğünüz yerlerin tamamı otel ve tatil köyü..Denizin dalgalarının sesi hala kulaklarımda.. O yükseklikte dalgaların sesinden başka ses yoktu zaten etrafta..


Ares Ölüdeniz manzarasını seyrederken..


Burası da arabayla gittiğimiz dağ yolu..


O gün orada yürüyemediğimizden dolayı başka bir yere gidelim dedik, hepimizin sevdiği Afkule yolunda Ares poz verirken.. Yürüyüş yapıp Kargı'ya Yörük Müzesine geçtik.


Gittiğimizde bizi enfes bir kahvaltı karşıladı..


Ne zaman gidersem gideyim o sofrayı ezberleyemedim daha. Her seferinde değişik bir sürpriz , değişik bir tat bizi karşılıyor.. Görüntüler bence nefis ama hepsi bu değil :)

Kendilerinin yaptıkları karışım meyvesuyu.
Burası da yenilenen müze kısmı. Artık iki katlı, o gün görüntülemeye makinanın şarjı yetmedi,düşünün yani..


En güzel resimleri koymaya çalıştım ama hepsi birbirinden değişik bir sürü eşya var, hangisini resimleyeyim şaşırdım..Müzenin girişi..Yer sofrası..


Yörük müzesi - Kargı Köyü / Fethiye


Normalde Fethiye' de hava sıcak olur, bizim kötü havamız ya yağmurludur çok o gün hiç hava açmaz ya da çok soğuktur dışarı çıkamazsınız..
Bunlarda bir kaç günden ibarettir zaten.Geçtiğimiz hafta bir gece soğuk oldu ve hemen şömineyi yaktık Uzunbey' le fırsat bu fırsat. Yoksa geçen kış yaktığımız şömine sayısı iki elin parmakları kadardır..Üşümeyince aramıyorsun da. Klimamız da oldukça iyi ısıtıyor.. Bu yüzden ancak özel gecelere kalıyor şömine keyfi.. Bacası üst katlardan geçtiğinden çıktığı odaları da ısıtıyor. Bu yüzden ben çok soğuk gecelerde yakıyorum. Yatak odalarımızda da klima var ama şömine bir başka.

Bu mantarı pazardan aldık,geçen hafta yedik, her zamanki gibi soğanla kavurup yumurta kırdım..


Geçen pazartesi Uzunbey kendine tatil verdi, o tatil olduğunda bende işten kaçarım doğal olarak :) İkimizin hafta arası en son ne zaman işe gitmediğini hatırlayamadım , sonra hava çok güzeldi, yürüyüşe çıktık Ares'le.. Oyuktepe koylarına gittik beraber,oradan görülen Karagözler manzarası ve Fethiye manzarası müthişti..

Hem yürüdük hem de resim çektim bol bol.. Solda marina, sağda 2. Karagözler..(Pelince bu resimler sizin için )

Marinanın yanından Fethiye ovası..

Önce böyle yukarıdan seyrettik, sonra da Ares'in durduğu yoldan öndeki küçük tepeye yürüdük.

Küçük tepeden manzara..

Tekne yapım yeri.. Aradaki yol tatil köyleri ve koylara giden yol, bazen tekne çekilir tamirat için ve beklersiniz yolda, önünüzden geçene kadar.. Trafik durur iki yönlü, bazen tek taraflı geçişe yardım ederler.

Yakın plan karagözler..

Mendos dağının başı dumanlı ..

Ares Fethiye'yi seyrederken..Çok manzara sever bir köpeğimiz var :)

Koylar büklüm büklüm ya, bir taraftan Fethiye manzarası varken diğer yandan arabayı bıraktığımız yerden Yassıcaadalar manzarası vardı.. Fethiye Körfezinin diğer tarafı görünüyordu.Hava da çok açıktı..

Ertasi gün o tarafta bir işim vardı, dönüşte güneş batarken dayanamayıp arabadan inip bu fotoğrafı çektim. Yine Karagözler bu sefer kıyıdan karşı taraf..

Çarşamba günü kendi ellerimizle yaptığımız mavikuş kartları.. Keçeden Berna ve arkadaşlar hazırlamış ama yapıştırmak bana da nasip oldu. Berna İstanbulda.
O gün boncukları koydukları kaplara bayıldım, ben fazla uğrayamıyorum ama arkadaşlar yapmış teneke içecek kutularından.. Sizler için görüntüledim.. Yarıdan kesip kapaklarını kıvırmışlar sonra da yemeni ve kumaş parçalarıyla süslemişler..

Keçeleri yaptık ertesi gün işe geldim tekrar büroya, kargon var dediler.. Birde açtım ne göreyim..Harika kaktüs bir tablo, yanında da enfes bir tebrik kartı. Leylak Dalı benim için göndermiş,aldığım en yaratıcı hediyelerden biriydi :) Tekrar teşekkür ederim.. Bende onu kuaförden çıkınca aradım, Leylak Dalı hanımefendiyle mi görüşüyorum dedim.. Kendi adımı söyleyince tanıdı :) Hediyesi büromda duvarda asılı, diğer arkadaşlarımdan gelen elişi hediyelerle beraber ..

Kendime aldığım son kitaplar..


Burcu'ya aldığım Cemil İpekçi tarzı elbise , buradaki tasarımcı bir hanımdan aldım yani o yaptı ama benim için Natur Fatoş getirdi :) (kitapçı arkadaşım)


2. el pazarından aldığım bahçe kitapları..

Ares, yörük müzesinde.. Hep beraber bu cumartesi sabahı gittiğimizde bizimle oturup etrafı seyretti.

Bu şarabı Kapadokyadan almıştık Turasan'dan.. Çağıl'la içtik cumartesi akşamı, hesapladığımız geceden bir gün sonra.Özel tatlı bir şaraptı yemek öncesi içilebilen.. Beyaz sevmiyorum ama güzeldi..
Bu pazar hava açık değildi bizde Kargı Plajına gittik Uzunbey'le, biraz yürüdük.. Ares kumda dört döndü.. Çok hoşuna gidiyor kumda koşturmak.

Kargı Plajı..Akdağlar karlı, hazirana kadar bu manzara değişmez burada..

Ares..
Bu şarabı da pazar akşamı içtik, fiyatı çok iyiydi, şişe tasarımı nefisti. Çarşı'daki Dia'sadan aldık dün. Öküzgözü-Çalkara / Bergüzar. Bu markayı ilk defa içtim fena değildi.. (5.90 lira)
(Şaraptan anlamayan birinin şarap yazısı bu kadar olur :)) Ben şarap oburu değilim ki rengine ve kokusuna kadar yazabileyim :P
Artık karar verdim, ben de bundan sonra ondan özenerek içtiğim şarapların resmini koyacağım bloğuma :)

Tüm haftasonu boynumda bir ağrıyla geçirdim, ancak bu sabah bir ağrı kesici içince geçen ağrım akşam saatlerinde yine başladı. Bugün bizim arkadaş grubumuzdan dr.larla beraberdik, akşamüstü ben aslında ne senaryolar yazdım ama onlar adale ve kas sıkışmasından doğan bir şey diye düşünüyorlar..Dikkat edip , dinlenmemi önerdiler..İçim rahatladı, kötü birşey olsaydı en azından onlar farkederdi diye düşünüyorum. Ensemde hafif bir şişlik şeklinde ve geceleri ağrı yapıyor şimdilik,birkaç gün dikkat edip ondan sonra dr. a gitmeyi düşünüyorum.Şimdilik durum budur.Bu yüzden keyfim yok, bütün gün bu şekilde dolandım durdum.
Geçen seneyi inceleyebilecek zamanım benim ancak ocak sonu-şubat başı oluyor bu yüzden benden geçmiş sene yazıları beklemiyorsunuz umarım..Ben ajandamı bile şubatta temize çekebiliyorum..
Bu sene..
En sevdiğim dizi : Bu Kalp Seni Unutur Mu .. ? Şarkısı bir başka güzel , kendi bir başka..
En sevdiğim yer : Çalış sahili
En sevdiğim şarkı: Bir kaç tane oldu,ayıramadım.. İki alyans, Ben bir geceyim sen bir aysın.. Ayışığı sonatı, Adieu Jolie Candy, mavie..
Unutamadığım şarkı: Yerine sevemem..
Sevdiklerim: yürüyüş yapmak, dalgaları seyretmek, kahve içmek, resim çekmek ,kaktüsler ve bahçe keyfi..
Gelecek seneden beklentim.. Gelecek sene için plan ve projelerim çok, -herşeyin başı sağlık,özellikle yılın son günleri böyle olunca- planları gerçekleştirmeden yazmaktan hoşlanmadığımdan paylaşmıyorum ama beni bilen biliyor , benim hakkımda aklınıza gelebilecek şeyler benim planlarımdır, siz tahmin edersiniz :)
Senenin son yazısı olur mu bilmiyorum .. Seneye görüşmek üzere :)
(Çok uyuz bir yaklaşım ama yazmadan olmazdı )

20 yorum:

turkuaz kıyılar dedi ki...

Asortikciğim off ki ne offf....öyle özlemişim ki turkuaz kıyıları...Ölüdeniz'i...gitmiş kadar oldum inan, fotoğraflar harika...Nisan başı oradayım inşallah, hem de kızımla:) kuzucum inşallah ilk kez görecek baba toprağını:)
Umarım birgün bizde temelli yerleşiriz Fethiye'ye...Kalenin oradan, o güzelim orman yolundan yürüye yürüye Kaleköy'e gideriz pazar sabahları...çok özlemişim çokkk...neyse bahara ne kaldı ki:)))
Çok güzel geziler olmuş, iyi ki paylaştın, keyifle okudum...
Sevgiler asortikciğim....

Hülya dedi ki...

Okurken arkadasim cok keyif aldim, gitmis kadar oldum hakkaten : )En son eylulde bir hafta gitmistik. Ozledim acayip: ) Bebis bekledigimiz icin biyerlere gidemiyorum bu aralar seneye yilbasi oralardayiz insallah. Paylasiminda anlatimin cok guzel resimlerde harika. Okurken cok keyif aliyorum, paylasimlara devam tesekkurler!

Asortik Krep dedi ki...

Turkuaz Kıyılar, nisan başında bekliyorum o zaman seni ve kızını :)
Ölüdeniz resimlerimi ben de çok beğendim.Kartpostal gibi yer aslında sadece çekiyorsun, güzellik kendinden.. :)

Hülya, seneye bekliyorum seni de bebişle....Bebişde hayırlı olsun bu arada :)

minimalist dedi ki...

fotolar gerçekten çok güzel çıkmış ama ben asıl kahvaltı fotosuna bayıldım. Acayip bir şeydi ... E ne diyelim afiyet şeker olsun :))

Leylak Dalı dedi ki...

Canım beğendiğine çok sevindim. Asıl güzel olan benim hediyem değil şurada kurulan dostluk. Dilerim birgün gerçeğe dönüştürürüz. Sevgiyle, iyi yıllar...

Asortik Krep dedi ki...

Fethiye'nin en güzel kahvaltısı şu an Yörük Müzesinde..
Geldiğinde götürürüm sizi isterseniz Annecikle :)
Birde Burcu'yu bekliyorum, ilk geldiğinde götürmek üzere..
Her geldiğinde bir daha ki sefere yapmak istediğimiz o kadar çok şey kalıyor ki yetişemiyoruz..
Ah birde Çarli'ler gelebilse..

Asortik Krep dedi ki...

Leylak Dalı, ilk fırsatta görüşmek istiyorum aslında :)
Size de İyi Yıllar..

zenguzellik dedi ki...

Resimler yine beni coşturdu.Acayip şekilde yürüme isteğiyle doluyum.Boyun ağrın tez geçer inşallah.Sevgiyle kal.Sağlık,mutluluk ve başarı dileklerimle........

Dalina RAKICIZADE dedi ki...

Yemiş, işçmiş, gezip, görmüş kadar oldum teşekkürleeer:) "Ares ve Ölüdeniz" fotosu favorim:) Size sevdiklerinizle birlikte sağlıklı ve mutlu bi' yıl dilerim:)

yalnızlar kraliçesi dedi ki...

beklentilerinin yeni yılda gerçekleşmesi dileği ile... sevgilerr...

Özlem dedi ki...

dağ yolunu görünce bir korku bastı :))resimler ve manzaralar görülmeye değer ama yinede ....
mutlu yıllar canım benim

mavi dedi ki...

hEPSİDE O KADAR HARİKA Kİ RESİMLERİN. yURDUMUZ NE KADAR GÜZELMİŞ DİYORUM.
aMA EN ÇOK DA ARES'E BAYILDIM BEN YAAA.zATEN HEP FAVORİMDRİ ONUN RESİMLERİ.

Toplu İğne dedi ki...

asortikcim,
gittim geziyordun, geldim yine geziyorsun :)) şaka bir yana, hayatın tadını gerçekten iyi biliyorsun ve bu tadi çıkartırken de çok güzel paylaşıyorsun. gezmiş kadar oldum sayende.. bu arada vallahi de döndüm ben artık buralardayım :))

Mine dedi ki...

Fethiye'de 'yaşadım' diyecek şekilde yaşıyorsunuz ve sayende o kadar çok imreniyorum ki oralara...

Sağlık ve mutlulukla nice yıllar temenni ederim Asortik'ciğim. Gelecek yıl görüşmek dileğiyle sevgiler.

Anne İş'te dedi ki...

Sevgili Asortik ;

Huzur,neşe,sağlık ve bereket dolu bir yıl dilerim.

Sevgilerimle...

Burcu - Mutfak Camı dedi ki...

Sevgili Asortik'im, şu Ares'e diğer köpeklerden kaçmasını öğretememişsin ama maşallah fotojenik pozlar vermeyi öğretmişsin. Aynı senin gibi asortik bir köpeğin olmuş :O). Pozlarına bayıldım...

Fotoğrafların hepsine tek tek ve ayrı ayrı bayıldım. Çok güzel yerler ve sen de çok güzel çekiyorsun...

Yörük müzesine kahvaltıya götürmüştün bizi geçen sene eniştenle geldiğimizde. Mekana da, müze sahiplerine de, kahvaltıya da bayılmıştık. Hele o özel karışım meyve suyunun tadı hala damağımda...

Çağıl'ı da, seni de özledim şimdiden... Yeni yılınız kutlu olsun. Hep beraber sağlıkla mutlulukla daha nice seneler geçirelim. sizi seviyorum :O).

seyrekzamanlar dedi ki...

hissettirdin yazdıklarının hepsini asortik krep kişisi. 2009'un son izleyicisi olarak keşke daha önce bulsaymışım sizleri.

tebrik tebrik tebrik alkış alkış

etrafınızda değer verdiğiniz her şeyin ömrü iki kat uzasın.

iyi yıllar.

Çınar dedi ki...

Şahane manzaralar, güzellikler sermişsin yine gözlerimizin önüne. Paylaşımın için teşekkürler.

Mutlu yıllar...

Sevgiler canım

Asortik Krep dedi ki...

Zen Güzellik, biraz daha iyi boynum şimdilerde..ama şişlik inmiş değil.

Eva, Çok teşekkür ederim..Size de iyi seneler :)

Yalnızlar Kraliçesi, çok teşekkür ederim..

Özlem, bu ne ki.. Hem benim yükseklik korkum var :)

Şeniz, Ares zevkli bir köpek, nerede gezeceğini iyi biliyor..

Toplu İğne, Çok sevindim :)

Minecim, elimden geldiğince keyif almaya çalışıyorum :)

Anne İşte, çok teşekkürler hep beraber :))

Burcu, ben hernedense hatırlayamadım götürdüğümü bu yüzden üzülmüştüm.. Sen söyleyince hatırladım..Bizde sizi seviyoruz.

Seyrekzamanlar, ne güzel bir dilek bu ,teşekkür ederim..

Çınar, beğendiğinize sevindim Fethiye güzel bir yer :) Ben sadece paylaşıyorum..

Le Flâneur Novice dedi ki...

:))))
Şarap Oburu meğerse bizim bir arkadaşımızmış; ama ben de yeni tanıştım!!! :)))