Pazartesi, Şubat 23, 2009

pazar .. karda sucuk -ekmek-şarap

Dün tam anlamıyla Çağıl ve Ares'in günüydü.. Sabahtan dershaneye giden Çağıl' ı öğlene kadar beklemek açısından kar gezintimizi öğleden sonraya bıraktık. Zaten Çalış Karnavalındaki 2.el eşya pazarı da vardı bu hafta. (Onunla ilgili resimleri yazının alt kısımlarında bulacaksınız.) Sabahki pazar ve kar gezintisi arasında da kahvaltıya gittik "Biz kaç kişiyiz" grubunun.. Konuşmacı Prof. Şahin Filiz konuşma yaptı.Fazla kalamadık, hatta kahvaltıda etmiştik ama dostlara eşlik edelim dedik.

Seki yolu -

Elması meşhur olan bu yöreye bağlı ileride bir de kayak merkezi olacak inşallah.Eren Dağı kayak merkezi Seki'ye yaklaşık 15 km kadar. Daha önceki senelerde bir gün geziyle gitmiştik.

Kahvaltı sonrası iki araba Çağıl'ı dershaneden aldığımız gibi yola koyulduk. Fevzi çocuklarıyla ve iki İstanbullu misafiriyle.. -evet misafirlerde bizim gibi kar görmeye gelmek zorunda kaldılar, allahtan Fevzinin kuzeni ve eşi :) - En güzel nerede kar olur dedik Fethiyelilere, Yayla Zorlar' da dediler.. Burası Seki beldesine bağlı Zorlar Köyü, yaklaşık 80 km. İnsan şehirli olunca abartmayı seviyor sanırım.. Oysa daha Akdağlara çıkarken 48 km de kar için durmuş araçlara rastladık ama biz durmadık. 35 senede bir karı gören Fethiyeliler için kar görmeye gitmek bir ritüel aslında. Arabalara doluşup ailece ,mangalları kapıp kar oynamaya gidiyorlar..Biz de artık Fethiyeli olduğumuzdan (bir zamanlar bu cümleyi kuramazdım ama artık alıştım) kar oynamaya dağa gittik. Nif var birde Denizli yolu üstünde , bir çoğu da oraya gidin dedi ama son dakikada aldığımız duyum üstüne o tarafta Kırkmahar- sanıyorum adı buydu- dan yakında kar azmış diye Seki'ye karar verdik.


Yayla Zorlar, ben daha önceden aslında bu köye geldim.Hatice Teyzenin (eski komşum) yazlığı var bu köyde bir sitede.. Yazın yayla olduğu için bayağı bir insan tercih ediyor buraları.Yayla bana göre bir yer olmadığından - ben sıcaklarsam denize girmek isterim yayla da ne işim var - buraya geldiğimizden beri arkadaşların yaylada bir yer alalım size teklifine pek sıcak baktığımı da söyleyemem ama allah için güzel köy.Hem de kışın her yer bembeyaz. Demirköy (Kırklareli) gibi doğal bir yer olduğundan karlı hali çok sevimli geldi dün :))

Ares


Şu ritüel işinden bahsedeyim biraz.. Biz yoldayken gelen arabalar üzerinde ön kaputta kar vardı.Yani ön camın sağ ve ön tarafları kar doluydu.Bazı arabaların üstleri de..Biz öğleden sonra döndüğümüzden çoğu insan dönüyordu ve arabaların üstü doluydu.Uzunbey atladı bende dönerken böyle yapacağım diye.Bana çok komik geldi ama Çağıl'ın ve Ares'in kar keyfini gördükten sonra neden olmasın dedim :)
Bu arada bazı arabaların üstünde kardan adam bile vardı . Düşünebiliyormusunuz, karşıdan araba geliyor ve üstünde kardan adam :))
Yollarda ara ara kardan adamlar ve karın başladığı noktadan gittiğimiz yere kadar sağlı sollu park etmiş arabalar ve mangal yapan aileler..Bazıları da kartopu oynuyorlardı.

Burası Zorlar, özellilkle köyün dışında bir yer seçtik ki bizde mangal yapacağımızdan etrafı rahatsız etmeyelim.Gittiğimiz kadar da varmış çünkü karları parıldayan ve tertemiz gözüken ,fazla kalabalık olmayan ama yine de arada geçen bir yerdeydik. Resimde bizim gibi mangal yapan beşka bir aile görüntüsü yol kenarında.
Aslında ben boş bulundum, mutlaka oturacak bir şey alırdım yanıma ama yine de ara ara arabalara, bagaja oturduk , çoğu zamanda ayakta geçirdik vaktimizi.Fevzi'nin çocuklar küçük olduğundan Ares'ten çekiniyorlardı biraz.Bu yüzden zaten hep onları gözledik, peşlerinden gezdik.
Önde Uzunbey mangal yakarken.. Bende bagajı açıp mutfak gibi kullanıyorum böyle zamanlarda. Araba dolabına masa örtüsü, kahve, çay ve sıcak su koyup, fındık bile aldım sucuklar olana kadar meze olsun diye.. Misafirlerden hanım olanı inanamadı getirdiklerimize..Ben de ilk geldiğimizden beri donanımı oldukça geliştirdiğimizi, hatta birde yazın koyda mangal ziyaretine beklediğimizi belirttim.Geldiklerinden beri zaten Fethiye'ye gezmeye gelip kara götürdüğümüz için dalga geçtik hep beraber..Ben inanamadım gelmek isteyeceğinize dedim ama giderken teşekkür edip çok eğlendiklerini belirttiler kibarca :)
Şaraplar özel yapım, Üzümlüden geliyor bana. Çok güzeldiler, hatta dinlendirince daha da güzel oluyorlar.. Misafirlerden biri kursa gitmiş, o da beğendi..
Fevzi, Çağıl'la çok iyi anlaşır, çocuklarda elimizde büyüdü sayılır.. Bir ara kızak kaydılar, kartopu oynadılar, birbirlerini kara attılar falan. -Fevzi, Birce, Çağıl-

Ares hayatında ilk defa kar gördü.. Önce inanamadı.. Sonra kendini karlara kendini bir attı ki seyretmek lazımdı.Herhalde en çok coşan ve Çağıl' dan sonra oynayan o oldu :))


Yakışıklı prens Ares..


Tipik duruşları..

Gelmemizi Çağıl istemişti. Onun ne kadar çok eğlendiğini gördüğümde de iyi ki gelmişiz diye düşünmeden edemedim.

Karabel , Fethiye-İstanbul Karayolunda Akdağlar'da en yüksek nokta.. Arabalar park halinde , herkes dışarıda karla oynuyor..


Arabadan çektim,dağların görüntüsü..Yollar temizdi.
Dönüşte gerçekten Uuznbey karlardan öne koydu.Fakat arabayı ben kullandığım için büyük parçasından önümü göremedim , bir kısmını attırdım.En son parçayı da kar yağışı artınca silecekleri çalıştırdığımda düşürdüm.Uzunbey mızıldandı biraz ama ne yapayım önümü görmek için çalıştırmak zorundaydım.Hem yolda çok kalabalıktı kar gezintileri yüzünden..
Karda sucuk-ekmek-şarap keyfi çok iyi geçti..Tavsiye ederim, sizin bizimki gibi km lerce gitmenize gerek yok hem de.
Bunlar 2. el pazarından aldıklarım.. Balık formlu cam şişe.. 3 lira.

Kaktüs kabı olacak biblo :)) 1 lira.

Yeni hastalıklarım ,tavuk ve horoz.. 5 lira.

Gümüş Likör takımı , biri eksik ama ziyanı yok. 10 lira.Erkenden pazara gidince kahvaltıya kadar Ares'i deniz kıyısına götürdük 45 dakika.. Bu arada kah ayağımın dibinde oturdu, kum kazdı, kah oturdu dinlendi. Botlar yüzünden yürüyemedik, oturup denizi seyrettik Uzunbeyle, ares koşturdu . Birde bana nerden aklına geliyor böyle fikirler dedi :)) İkimizinde ayağını çekmeye çalıştım da.. Eee blog aklı işte, kural bu :P

Koca Çalış ve Ares..


Bu görüntülerde Çalıştaki 2.el pazarından..

Bu hafta artık ne zaman yazarım bilmiyorum.Bir kaç gün yazı falan giremem. Burcu, Fhm ve Atahan bana geliyorlar kısmetse.. 6 ay olmuş onları görmeyeli.. Çok özlemiştim zaten. Atahan' ı resimlerinden sevmeye başlamıştım.. Yarın yola çıkıyorlar.Gelmeden de inanamam..
Bu yüzden tatildeyiz bir müddet. Maillerim ve bloğum takipte, yorum gönderebilir, mail atabilirsiniz :)
Mutfakcamı Burcu Fethiye'ye geliyor :)) OLEY !
( Bu bizim ailecek sevinç nidamız -baba evinde ama - İspanyoluz ya bu yüzden Oley :P
Alışkanlık olmuş,çok kullanırız,arada Annemle telefonda konuşurken Babam da bağırır arkadan Oley diye :) bağırmazsa isteriz bağırsın, her zaman değil ama çok özleyince arada , slogan atar gibi :)

10 yorum:

serpil dedi ki...

Yine içim açıldı nefis resimler bunlar.
Gözün aydın, kardeşinle vuslat gerçekleşiyor demek ki, güzel günler diliyorum.

pinarbk dedi ki...

Ben Ares'e bayılıyorum. Doğayla içiçe büyüyen Golden'lar ne kadar güzel oluyor. Evde bskılanları görüyorum bazen. Üzülüyorum. Ne renklerinde canlılık var ne gözlerinde.

Belki Duru ile tanışırlar bu yaz;))

gül dedi ki...

karlar çok güzel:)

HAYAT dedi ki...

okumaya,bakmaya doyamadım.
ve ayrıca burcuların oraya gelmeside çok güzel güzel vakitler geçirin.
demirköy kırklareli adı geçmişken yollar kapanmıştı cumartesi günü:)dağ manzaraları orasını anımsatıyor..

denizanasi dedi ki...

burda k..çımız donarken herzaman senin güzel resimlerine bakıp mutlu oluyordum.ısınıyordum. birden kar resimlerini görünce şaşırdım valla:)

cenebaz dedi ki...

Resimler harika, Ares'in en üstteki resimdeki bakışlarına mest oldum:))

Adsız dedi ki...

hepsi çok güzel))sizin,başkalarından farkınız;özele çokk az girerek çevreyi,olayları anlatmanız..)eylül

Asortik Krep dedi ki...

Serpil, teşekkür ederim :) Bizde özlemişiz kar görüntülerini..

Pınarbk, tanışsınlar, şimdi ATahanla çok iyi anlaştılar.Duru' ya da bayılacaktır eminim :)
Tüyleri parlasın diye nisan ayına kadar haftada bir yumurtayı kabuklarıyla pişirip ,veriyorum..Gül, evet Fethiye'nin karları da güzeldir :))

Çenebaz, seni de Ares hayranlarına ekliyorum o zaman :))

Hayat, Zorlar köyündeki görüntü aynen bizim köylere benziyordu :))

Denizanası, istersen kar, istersen deniz var..Cumartesi Çalışta bir adam denize giriyordu bu hafta :)

Eylül, teşekkür ederim.Aslında bende özelimi anlatıyorum hep ama benim özelim biraz anonim gibi bir şey olduğundan pek özele girmiyor..

uykucu dedi ki...

biz burda doğru dürüst kar göremedik 1 gün oynayabildik siz fethiyede kara doymuşsunuz oh ne güzel:)sıcak şarap sucuk acayip özledim ..

yalnızlar kraliçesi dedi ki...

ares çok tatlı, bakımlı bir köpek..

biz de filozof la kazdağlarına çıkarız kar yağdığında..b bu yıl kısmet olmadı ama..

ingiltere de de çok yaygın ikinci el pazarı.. daha doğrusu pazarını görmedim de, çarşısını gezdim.. hatta çok şık likör tk , küçük kaseler filan almıştım. bir de kaliteli bi angora kazak denk getirmiştim ama türkiye ye döndükten sonra sırtıma geçiremedim, kim bilir kim giydi diye huysuzluk yapmıştım ve kazağı attıydım.. o nedenle severim ikinci el ürünleri, hem ucuz olur hem de iyi mallar bulabilirsin..

kardeşinle güzel günler geçirin, sabah kahveleri için, bol bol hasret giderin.. burcu ve sana sevgiler slm lar..